İŞÇİ SINIFIManşet

Sarı Yelekli eylemlerde 25. hafta

Kitlesel katılımlı 1 Mayıs yürüyüşünden 3 gün sonra Sarı Yelekliler yine sokakta

HABER MERKEZİ- Fransa’da Sarı Yelekli eylemler 25 . haftasında sürdü. Kitlesel katılımlı 1 Mayıs yütrüyüşünden 3 gün sonra Sarı Yelekliler yine sokaktaydı.

Başkent Paris’te öğleden sonra, Sarı Yelekliler Lariboisière Hastanesi’nden Place de la Nation’a doğru yürüdüler.

Bugüne kadar eylemlerde biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu 5 kişinin eli koptu, 23 kişi gözünü kaybetti, 268 kişi başından, 15 kişi elinden, 64 kişi vücudundan, 26 kişi sırtından ve 106 kişi bacaklarından yaralandı.

Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana her hafta düzenli olarak gösteri düzenleyen protestocular hükümetin sosyal ve ekonomik politikasına karşı mücadele veriyor. Yetkililer geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen gösterilere yaklaşık 23 bin kişinin katıldığını belirtirken, protestocular bu sayının 60 binin üzerinde olduğunu belirtti.

Öte yandan Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 1 Mayıs gösterilerinde Paris’teki eylemciler için “hastaneye saldırdılar” ifadesinden geri adım attı. Çarşamba günü 1 Mayıs eylemleri esnasında Pitie-Salpetriere Hastanesi’ne bir grubun girmesinin ardından Bakan Castaner, eylemcilerin ‘hastaneye saldırdığını’ söylemişti. Bugün geri adım atan Fransa İçişleri Bakanı, “saldırı kelimesini kullanmakta hata yaptım” dedi.

Fransa’da hükümetin kapsamlı neo-liberal saldırı programına karşı halkın tepkisini gösterdiği son hareket olan ve 17 Kasım 2018’den beri her Cumartesi günü sokakları dolduran Sarı Yelekliler eylemlerini sürdürmekte kararlılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close