İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Sarı Yelekliler yeniden sokaklarda

Fransa’daki eylemlerin sekizinci haftasında ülkenin bir çok şehrinde bir kez daha sokaklara çıkıldı

HABER MERKEZİ– Fransa’da Sarı Yeleklıiler, sekizinci haftada önceki bir kaç haftaya oranla daha kalabalık şekilde bir kez daha sokağa çıktı.

Sarı Yelekliler sabah saatlerinde Paris’in Champs-Elysees Caddesi’nde toplandı. ‘Macron istifa’ sloganları atan eylemciler, başkentin çeşitli sokaklarında yürüdü.

Öğlen saatlerinde Paris Belediyesi çevresinde Sarı Yelekliler, Cumhurbaşkanı Macron yönetiminin politikalarına karşı tepkilerini dile getirdi. Polis eylemcilere biber gazıyla saldırdı.

Saldırının ardından belediyeden Ulusal Meclis’e doğru yürüyüşe geçildi. Ancak polis, sarı yeleklilerin Meclis’e yaklaşmasını izin vermeyince Orsay Müzesi yakınlarında yeniden gerginlik yaşandı. Polis, sarı yeleklilere yeniden biber gazı sıktı

Akşam saatlerinde tekrar Champs-Elysees Caddesi’ne gelen sarı yeleklilere polis bu kez tazyikli suyla saldırdı.

Eylemciler bir çok noktada ateşler yaktı, arabaları ateşe verdi. Paris’te polisin saldırıları sonucu 100’ün üzerinde kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

sarı yeleklilersarı yelekliler

Ülke genelinde on binler sokaktaydı

Yaklaşık 2 bin eylemcinin katıldığı Rouen şehrindeki gösteride polisle eylemciler arasında zaman zaman çatışma çıktı.

Lyon’da da sarı yelekliler A7 otoyolunda yol kapatma eylemi yaptı. Nantes kentindeki polisle sarı yelekliler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Polis sarı yeleklilere karşı biber gazı kullandı.

Ülke genelinde düzenlenen gösterilere 25 bin civarında katılım olduğu bildirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close