DÜNYAManşetVideo

Şili: Yerli halklar devlet şiddetine karşı sokakta

Mapuche halkından bir gencin katledilmesini protesto etmek için 2 günlük eylem çağrısı yapılmıştı

HABER MERKEZİ– Şili’de yerli halklar, özel polis güçlerinin ve devletle bağlantılı paramiliter grupların şdeetine karşı bir kez daha sokağa çıktılar.

Başkent Santiago’da toplanan grupların eylemine polis saldırdı. En az 10 kişi gözaltına alındı. Hükümet binasına yakın bölgede yapılan eylemde protestocular, özel polis güçlerine bağlı çalışan „Orman Komandoları“nın yerli halkların yaşadığı bölgelerden çıkarılmasını talep etti.

Bu silahlı gruplar, son olarak 14 Kasım’da Araucana bölgesinde -kullandığı traktörün üzerindeyken- Camilo Catrillanca adlı Mapuche gencini kurşunla katletmişti.

Olaydan sonra ülkenin pek çok bölgesinde protesto gösterileri düzenlenmiş, yerli gruplar 27 ve 28 Aralık’ta 48 saatlik protesto yapılması çağrısında bulunmuştu.

Diğer bir kısmı Peru’da yaşayan Mapuche yerli halkı ile Şili devleti arasında son yıllarda keskin çatışmalar yaşanıyor. Devlet, yerli halkların tarihsel topraklarını yağmalıyor, tekellere peşkeş çekiyor, silahlı çeteleri halkın üzerine salıyor. Mapuche halkı ise topraklarına sahip çıkarak mücadelesini sürdürüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close