DÜNYAGENÇLİK

Şili’de öğrenciler kaldığı yerden

Neoliberal eğitim reformlarına karşı bu yılki ilk öğrenci eyleminde öğrencilere polis saldırdı. 

HABER MERKEZİ– Şilili öğrenciler yine kitlesel biçimde sokağa çıktılar. Polisin saldırısına uğradılar. Şili’de öğrenci gençlik eğitim hakkına dönük neoliberal saldırı reformlarına karşı yıllardır mücadele ediyor.

Pinochet diktatörlüğü döneminde 1981’de eğitim özelleştirilmişti. ‚Parasız eğitim‘ talebiyle öğrencilerin buna karşı biriktirdikleri tepkiler 2011’de doruğuna çıkmıştı.

Öğrencilerin dalga dalga yükselen protestoları karşısında iktidardaki Bachelet hükümeti parasız üniversite eğitimini hayata geçirmek konusunda söz vermişti. Ancak hükümet sözünde durmadığı için, Şili Öğrenci Konfederasyonu (Confech) ile Şili Üniversite Öğrencileri Federasyonu (Fech)’in başını çektiği öğrenci hareketi işgal ve kitlesel protestolarla buna cevap vermişti. Özellikle geçtiğimiz yıl gençliğin mücadelesi yeniden ivme kazanmıştı.

Yine faşist Pinochet döneminde getirilmiş özel emeklilik sistemine karşı kamu emekçilerinin yükselen hareketi ile direnişçi öğrenci hareketi eylem alanlarında birleşiyor ve bu durum burjuva hükümet açısından zor anlar yaşatıyor.

Diğer taraftan, neoliberal saldırılar karşısında maden işçilerinin gerçekleştirdiği grevler (geçtiğimiz aylarda, dünyanın en büyük bakır madeni olan Escondida’daki işçi grevi dünya çapında ses getirmişti), bir bütün olarak neoliberalizme karşı onun olumsuz sonuçlarını yaşayan emekçi kesimler içerisinden yükselen farklı dinamiklerin birleşerek sel olup akması olanağını çoğaltıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close