GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Şili’de protestolar sürüyor, dün genel greve çıkıldı

Sendikaların çağrısıyla dün genel greve gidildi, hükümet yeni anayasa yapma kararı almak zorunda kaldı

HABER MERKEZİ- Şili’de halkın hükümet karşıtı eylemlerinin 27. gününde (dün) işçi ve emekçiler genel greve çıktı.

Kamu emekçileri, liman, inşaat, maden ve daha pek çok alandan işçiler, emeklilik, düşük ücretler gibi temel haklarının yanıs sıra yeni bir anayasa talebitle sokaklara çıktı.

Bu arda, Sebastian Pinera hükümeti, halkın talebi doğrultusunda diktatör Augusto Pinochet’den kalma anayasayı değiştirme kararı almak zorunda kaldı. Yeni anayasanın Kongre üyeleri tarafından yazıldıktan sonra referandum ile halkın onayına sunulacağı açıklandı. Ancak muhalefet, anayasanın yazılmasının içinde halkın temsilcilerinin de olduğu Kurucu Meclis tarafından yapılmamasını eleştirdi.

Anayasanın değiştirilmesi için, Kongre’nin anayasa yazım sürecine katılacak temsilcileri seçmesi ve yazma işlemi bittikten sonra referanduma gidilmesi gerekiyor. Pinochet döneminden kalma anayasanın değişmesi halinde, Şili, tarihinde ilk kez bu şekilde hazırlanmış bir anayasaya sahip olacak.

Şili’de 6 Ekim’de metro ücretlerine yapılan zamma tepki olarak başlayan eylemler çığ gibi büyüyerek hükümetin ve anayasanın değişmesi talebiyle iktidarı hedef aldı. Devlet Başkanı Sebastian Pinera, “halkın ekonomik sorunlarını anlayamadığı için” özür diledi ve ekonomik yardım paketini hayata geçirerek kabinesinden 8 bakanı değiştirdi ancak halkı ikna edemedi ve gösteriler devam etti.

Hükümetin verdiği sözlerin ve uygulamaların yeterli bulmayan Şili halkı protesto gösterilerin sürdürdü ve diktatör Pinochet’nin 1990’da devrilmesinden sonra ülkede ilk kez, doğal afet söz konusu olmamasına rağmen “acil durum” ilan edildi.

Eylemler sırasında ordunun saldırısı nedeniyle ülkede 23 kişi hayatını kaybederken 1218 kişi yaralandı, 9 bin 203 kişi gözaltına alındı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close