DÜNYA

‘Sınıf Katliamı’na öfke dinmiyor

Belediye önünde “Adalet yoksa barış da yok” ve “Kensington & Chelsea Belediyesi, katilsiniz” sloganları…

londra-yangın

HABER MERKEZİ– Londra’da geçen ay 24 katlı binada çıkan yangında yaşanan ‘Sınıf Katliamı’nın ardından bölge halkının binanın sahibi Kensington & Chelsea Belediyesine tepkisi sürüyor.

Yangının yaşandığı Kensington ilçesinde yaşayanlar, belediyenin önceden kamuya açık olarak düzenlediği toplantıların yangının ardından artık kamuya kapalı hale getirilmesini, belediye binası önünde toplanarak protesto etti.

Yangında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan gösteri, belediyenin toplantısıyla eş zamanlı olarak düzenlendi.

Başbakan Theresa May’in de sözünü verdiği yangına ilişkin kamu soruşturmasının bir an önce başlatılması için hükümete çağrı yapan göstericiler, sürecin takipçisi olacaklarını söylediler.

Eylemde “Hemen şimdi adalet istiyoruz”, “Adalet yoksa barış da yok” ve “Kensington & Chelsea Belediyesi, katilsiniz” şeklinde sloganlar atıldı. “Grenfell için adalet”, “Belediyeciler, hükümetin size yutturduğu yalanları kusun” ve “Belediyedeki sorumlular istifa edin” yazılı pankartlar taşındı

5 bin sterlin ucuz olsun diye gelen #SınıfKatliamı

14 Haziran gecesi Kensington & Chelsea Belediyesine ait 24 katlı Grenfell Tower apartmanında bozuk bir buzdolabının patlamasıyla başlayan yangında en az 80 kişi katledilmişt. Yangının, binanın dış cephesinde kullanılan dayanıksız plastik kaplama nedeniyle hızla yayıldığı açığa çıkmıştı.

İngiliz basını, binanın tadilatında kullanılan dış cephe kaplamasının yangına dayanıksız olduğunu, binayı yangına dayanıklı malzeme ile kaplamanın maliyetinin ise belediyeye çıkan faturayı sadece 5 bin sterlin artıracağını bildirmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close