GENÇLİK

Söz hakkı örgütlü öğrencilerin!

DPG, Genç-Sen, Kaldıraç, Tüm-İGD bir yürüyüş yapıp Erzurum’a gidecek temsilcilerini uğurladılar

Söz hakkı örgütlü öğrencilerin!

Uzun süredir öğrenci gençlik içerisinde muhalefeti doğrudan göğüsleyemeyen sermaye, bir çare olarak ÖTK’lara (Öğrenci Temsilcilik Kurumu) sarılmıştır. Fakat gençlikteki hareketlenmelerle beraber “öğrenci temsilcileri” de aralarında bölünmüştür. Bir kısım üniversite ÖTK’sı “Bu protestolar olmasa bizi kimse dikkate almazdı” bile dediler.

İşte bu kırılmanın somut göstergesi olarak yarın Erdoğan’ın ÖTK’larla yapacağı toplantıya katılacak 120 ÖTK’dan sadece 40’ına davet gönderilmiştir.

Bunlar işin sadece bir boyutu olmakla beraber sermaye sözcüleri hala gençlik örgütlerini dikkate almamaktadır. Buna karşı gençlik ise eylemliliklerine devam etmektedir.

DPG, Genç-Sen, Kaldıraç, Tüm-İGD bu konuyu gündeme getirecek bugün Ankara’da bir yürüyüş yaptılar. Erzurum’daki toplantıya katılacak siyaset temsilcilerini de sloganlarıyla uğurladılar. Eylemde “ÖTK’ya değil temsilciye söz hakkı!”, “Yök, polis, soruşturmalar bu abluka dağıtılacak!”, “Ferman devletin üniversiteler bizimdir!” sloganları atıldı.

Eylem Yüksel Caddesi‘nde okunan basın açıklamasıyla sonlandırıldı: Öğrenci gençliğin gerçek temsilcileri üniversitelerde ‘söz, yetki, karar hakkı’ için mücadele eden ve ‘Üniversiteler bizimdir!’ diyen örgütlü öğrencilerdir. Hükümet, kafasını kuma gömüp saklamaya çalışsa da, öğrenci gençliğin meşru taleplerinden kaçamaz. Demokrasicilik oynayan AKP, gerçek demokrasinin kurallarını koyamaz. Bugün üniversitelerde demokrasiden bahsetmek isteyenler önce öğrencilerin gerçek taleplerini dile getiren gerçek temsilcileri dinlemek zorundadır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close