DÜNYAManşet

Strasbourg’da kağıtsızlarla dayanışma eylemi

Fransa’da 13 kurumdan oluşan dernek, sendika ve parti bileşenleri Darmanin Yasası denilen ırkçı yasayı protesto ettiler, kağıtsızlara koşulsuz yasal statü istediler.

Fransa’nın Strasbourg kentinde 13 kurumdan oluşan, dernek sendika ve parti bileşenleri, İçişleri Bakını Darmaninin ırkçı göçmen yasasının yeniden gündeme getirilmesine karşı dün (25 Mart) bir eylem gerçekleştirdi.

Kağıtsızlarla dayanışmak için yapılan eyleme yaklaşık 300 kişi katıldı. Saat 14:00’te Kleber Meydanında başlayan eylem, sembolik olarak kağıtsızların statülerinin yazıldığı kağıt ve ayakkabıların valiliğin önüne bırakılmasıyla noktalandı.

 

Eylemde, dünyanın her yerindeki kağıtsızların ırkçı politikalara kurban edildiğini, insanlık dışı uygulamalarla karşı karşı bırakıldıklarına işaret edildi. Kağıtsızların zaten çok zor olan yaşamlarının Darmanin yasasıyla dahada zorlaştırılacağına vurgu yapıldı. Bu durumun kabul edilemeyeceğini, tek tek kişilerin durumuna göre değil, bütün kağıtsızlara koşulsuz yasal statü verilmesi ve insanca bir göçmen politikasının derhal uygulanması çağrısında bulunuldu.

Eylemde kağıtsızlarla dayanışma ve ırkçılık karşıtı sloganlar atıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close