GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Stuttgart: Grev canlı geçti

Almanya’da kamuda uyarı grevleri devam ediyor

Alman Kamu Emekçileri Sendikası Verdi’nin çağrısıyla Stuttgart’ta tek günlük uyarı grevi yapıldı. Greve, ana okulu ve kreş öğretmenleri, sağlık çalışanları, temizlik işçileri, devlet dairelerinde çalışanlar (gençlik dairesi, gençlik evleri, sosyal daire, iş ve işçi bulma kurumları, kütüphaneler) ve toplu taşıma (SSB) emekçileri katıldı.

Baden Württemberg eyaleti başkenti olan Stuttgart’ta, yaklaşık 2 bin kişi üniversite bahçesinde toplandı. Şehir merkezine doğru yapılan yürüyüşten sonra, yine aynı yerde bir mitingle eylem sona erdirildi. En önde taşınan pankartta „Bizden vazgecemezsiniz! Şimdi sıra sizde!“ sloganı yazılıydı.

SSB ve temizlik işçileri işyerleri önünde miting yaptılar. Mitingde Kadın Platformu’nun standı açıldı ve ortak çıkarılan gazete dağıtıldı. Alınteri okurları da kadın standına ve greve destek verdiler. Alman gençleri, yürüyüş boyunca sprey boyayla yerlere ve duvarlara kadın hareketiyle ilgili sloganlar yapıldı. Yürüyüş sonunda polis tarafından gençlerin kimlik bilgileri alındı.

Verdi’nin açıklamalarına göre, eyalet çapında 8 bin kişi greve ve eylemlere katıldı. Yine Heilbronn, Karlsruhe ve Baden Baden kentlerinde toplu taşıma araçlarında tam gün grev yapıldı.

Verdi’nin talepleri

Kamu Emekçileri Sendikası Verdi, yüzde 4.8 ücret artışı, en azından 150 euro’luk bir artış istiyor. İşveren henüz bir teklifte bulunmadı. 22 Ekim’de görüşmeler devam edecek. Baden Württemberg eyaletinde 220 bin sendikalı kamu emekçisi bulunuyor. Almanya genelinde rakam yaklaşık 2.3 milyon.

Verdi, ayrıca toplu taşıma alanında Almanya çapında tek bir toplu sözleşme bağlamak istiyor. Halen, her eyalette, ayrı toplu sözleşme görüşmeleri yapılmak zorunda. Bu talep, yaklaşık 87 bin emekçiyi kapsıyor. Özellikle gençlerin meslek eğitimi, mesailerin karşılanması ve vardiyalara ek ödeme talepleri öne çıkıyor. Almanya’da 16 eyalette toplam 130 şirket toplu taşıma araçlarını işletiyor. Banliyö trenleri ve bölgesel trenlerde de sinyal hatası çıkınca, grevin etkisi daha büyük oldu.

97 kreş ve ana okulu tümüyle, 43’ü ise kısmen kapandı, 11 genclikevi ve 14 tam gün okul çalışanları da greve katıldı. Duraklarda bekleyen öğrencilerin bazıları, grevi haklı bulduklarını, toplu taşıma emekçilerinin zor bir iş yaptıklarını söylediler. Belediye çalışanları, belediyenin önünde grev bildirisi dağıttılar ve olumlu tepkiler aldılar. Sağlık çalışanları, pankart ve dövizlerle „alkisin karın doyurmadigini“ anlattılar. Greve çıkanlar, genelde düşük ücret alıp, en ağır işleri yüklenen emekçiler. Alman basınında çıkan röportajlara bakıldığında, önceden haber verildiği için, grevin Stuttgart’ta olumlu karşılandığı görüldü.

21 Ekim’de tüm eyalet çapında, kamu emekçileri tam gün grev yapacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close