DÜNYAManşetVideo

Sudan halkı direniyor, dayanışma eylemleri yayılıyor

Ordunun darbe karşıtı protestolarda bulunan halka saldırmasıyla ölenlerin sayısı 60’a ulaştı

HABER MERKEZİ– Sudan’da iktidarı sivillere devretmeye yanaşmayan askeri cuntanın halka ateş açarak katliam yapması dünyanın çeşitli kentlerinde göçmen Sudanlılar tarafından protesto edildi.

Toronto, Londra, Dublin ve daha pek çok kentte Sudan halkıyla dayanışma eylemleri düzenlendi.

Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkeleri dolaşarak desteklerin alan darbeci yönetimin halka dönük saldırıları üzerine muhalefet hareketi, darbecilerle müzakereleri durdurarak, dünden itibaren süresiz ve kapsamlı sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısında bulundu. Önceki gün gerçekleştirilen katliamda en az 60 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Öte yandan, havalimanı çalışanlarının genel greve katılmasıyla bir çok havayolu şirketi uçuşları iptal etti.

Askeri cuntanın iktidarı sivillere devretmesini isteyen muhalefetin çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG), geçtiğimiz hafta iki günlük genel grev ilan etmiş ve grevlere katılım oldukça yoğun olmuştu.

Sudan’da 19 Aralık 2018’de ekonomik kriz ve ekmek zamları nedeniyle bir grup işçinin başlattığı ve hızla başkent Hartum ve ülke geneline yayılan gösteriler, rejim karşıtı halk ayaklanmasına dönüşmüştü. Ordunun 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer Beşir dönemi sona ermişti.

Ordunun darbesi ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair ordu yönetimiyle müzakere yürütüyordu.

En az 60 kişiyi öldürerek kan döken darbeci yönetimin „9 ay sonra seçimlere gidileceği“ manevrası ise halk tarafından öfkeyle karşılandı. Bu pervasızlık karşısında muhalefet hareketi „devrimin ilerlemesi için genel greve katılım“ çağrısını yineledi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close