DÜNYAManşet

Sudan’da halk barikatlarda

Halk dünkü katliamı protesto etmek için başkent Hartum caddelerine barikat kurdu

HABER MERKEZİ– Sudan’da rejim ve darbeci yönetim karşıtı halk, başkent Hartum’un ana caddelerinde trafiği durdurdu.

Ordu karargahı önünde dün akşamki eyleme yapılan silahlı saldırıyı protesto eden ve yönetimin derhal sivillere devredilmesini isteyen eylemciler, Hartum’daki ana caddeleri barikatlarla ve lastik yakarak trafiğe kapattı.

Hartum’daki ordu karargahı önünde göstericilere yönelik silahlı saldırı sonucu ölenlerin sayısı, başından vurulan Muhammed İbrahim Adem’in (25) hayatını kaybetmesiyle 6’ya yükseldi.

Muhalif Sudan Doktorlar Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, bilinmeyen taraflarca düzenlenen silahlı ve sopalı saldırı sonucu biri subay 6 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Askeri Geçiş Konseyi evvelsi gün ÖDBG ile yönetim yapıları ve geçici otorite konusunda anlaşmaya varıldığını, salı günü de yönetime katılım oranları ve geçiş dönemi süresine ilişkin konuların ele alınması için bir araya gelineceğini açıklamıştı.

Sudan’da 19 Aralık’ta işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı sebebiyle başlayan isyanın, hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinin ardından ordunun 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Binlerce Sudanlı, yönetimin sivillere teslimi ve eski rejimin tüm sembol isimleri ve kurumlarının tasfiyesi talebiyle 6 Nisan’dan bu yana başkentte ordunun ana karargahı önünde gösterilerini sürdürüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close