DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Şili’de halk direniyor

Direnişe devam eden eylemciler ülkedeki enerji tekeli Chilquinta’nın ofislerini ateşe verdi.

HABER MERKEZİ– Gösterilerin günlerdir devam ettiği Şili’de Devlet Başkanı Sebastian Pinera’nın, aralarında eylemlere katılanlara “suçlu” diyen İçişleri Bakanı Andres Chadwick’in de olduğu 8 bakanı görevden alması, halkın isyanını dindiremedi. Kabine değişikliğine rağmen sokakları terk etmeyen halk eylemlerine devam ediyor.

Yıllardır uygulanan neoliberal politikaların sonuçlarına karşı birikmiş öfkesiyle direnişi sürdüren eylemciler, ülkedeki enerji tekeli Chilquinta’nın ofislerini ateşe verdi.

Pinera kabine değişikliğine gitti

Protesto gösterileri üzerine geçen günlerde yeni bir kabine kurmak için bütün bakanların istifasını isteyen Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, dün beklenen duyuruyu yapmış, 8 bakanı görevden aldığını açıklamıştı.

Görevden alınanlar arasında geçen hafta eylemlere katılanlara “suçlu” diyerek tepki çeken İçişleri Bakanı Andres Chadwick de bulunuyor. Pinera’nın kuzeni olan Chadwick’in yerine parlamento ile irtibatı sağlayan Devlet Bakanı Gonzalo Blumel atandı.

Maliye Bakanı Felipe Larrain’in yerine de ekonomi profesörü Ignacio Briones’i getirildi. Ayrıca savunma, ekonomi, çalışma ve spor bakanlıkları da değişti.

Birikmiş öfkeyi tetikleyen..

Başkent Santiago’da en önemli ulaşım aracı olan metroya biniş ücretlerine gelen zamma karşı “turnikeden atlama” eylemiyle başlayan protestolar, polis ve askerin şiddet kullanmasıyla büyümüştü. Gösterilerin ülke geneline yayılması üzerine 3 bölge ile 11 şehirde güvenliğin orduya bırakılmasını kapsayan “acil durum” ve “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmişti.

Gösterilerde en az 20 kişi hayatını kaybetmiş, 500’den fazla kişi yaralanmış, 3 binden fazla kişi de gözaltına alınmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close