DÜNYAManşet

Sudan’da hükümeti feshetme manevrası

Devlet Başkanı Ömer El Beşir, haftalardır süren hükümet karşıtı protestoların ardından hükümeti fesh ederek OHAL ilan etti

HABER MERKEZİ– Uzun süredir kitlesel sokak gösterileriyle hükümetin protesto edildiği Sudan’da, Devlet Başkanı El Beşir tarafından olağanüstü hal ilan edildi. Televizyondan halka seslenen Ömer El Beşir, ulusal ve eyalet hükümetlerini görevden aldığını ve bir yıl geçerli olmak üzere olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu.

Beşir, 2020’de yeniden seçilmesinin önünü açan anayasa değişiklilerini ise iptal etti. Beşir’in kararları, 19 Aralık’tan bu yana devam eden hükümet karşıtı eylemlerin ardından geldi.

Parlamentonun anayasa değişikliği kararını ertelemesini isteyen Beşir, tüm siyasi partiler, silahlı gruplar ve gençlere diyalog çağrısı yaptı.

Beşir’in açıklamalarının ardından başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin çeşitli noktalarında düzenlenen hükümet karşıtı eylemlere polis biber gazıyla saldırdı. Halk lastik yakarak bazı yolları trafiğe kapattı. Eylemleri örgütleyen Sudan Meslek Odaları (SPA), Beşir ve hükümet düşene kadar eylemlere devam etme kararı aldıklarını duyurdu.

SPA’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Beşir’in konuşması bizi ilgilendirmiyor. Amacımız rejimi devirmek ve iktidarı geçici bir hükümete devretmek” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana, başta başkent Hartum olmak üzere Sudan’ın çeşitli kentlerinde El Beşir karşıtı gösteriler düzenleniyor. Özellikle ekmek ve petrol fiyatlarındaki artış da bu gösterilerin düzenlenmesinde etkili oluyor. 1989‘da bir askeri darbeyle iktidara gelen Ömer El Beşir 30 yıldır ülkeyi yönetiyor.

Haftalardır süren protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alındı; Uluslararası Af Örgütünün verilerine göre şu ana kadar 50’den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close