DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Swaziland’da polis protestocu işçilere saldırdı

Güney Afrika’nın küçük ülkesinde işçiler ‘Krallığın’ emek düşmanı politikalarına karşı mücadele ediyorlar

HABER MERKEZİ– Güney Afrika’da bulunan ve nüfusu yaklaşık 1,5 milyon olan küçük ülkesi “Swaziland Krallığı”nda emekçiler, hükümetin işçi düşmanı politikalarına karşı mücadele ediyorlar.

Geçtiğimiz hafta “Swaziland Sendikalar Kongresi” TUCOSWA’nın çağrısıyla yapılan gösteride işçiler, taleplerini içeren dilekçeyi hükümet yetkililerine iletmek istediler.

Başkent Mbabane’de hükümet binası önünde toplanan işçilerin, dilekçelerini yetkililere vermesine dahi izin vermeyen polis gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Saldırıda, 4 sendikacı ağır olmak üzere çok sayıda işçi yaralandı.

swaziland işçi protestosu

Sendikaların öne sürdüğü temel talepler şöyle:

“Yaşanabilir” bir asgari ücret,

Günde 12 saat çalışan emekçiler için fazla mesai ücretinin ödenmesi,

“Yaşanabilir” bir emekli maaşı,

Aracı işçi (köle) tacirlerinin kaldırılması ve işçilerin doğrudan hükümet tarafından kadroya alınması,

Toplu sözleşmeli sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılması,

Eğitim ve sağlık bütçesinin artırılması,

“Yolsuzluk”lara son verilmesi,

Topraklarından kovulan şeker kamışı üreticilerine topraklarının iade edilmesi.

Thedawn News’in aktardığına göre, Nisan ayında Kral Mswati III’ün doğumgünü kutlaması için milyonlarca emalangeni (Svaziland’ın para birimi) harcandı. Krallığın parlamentosu skandalla ilgili bir soruşturma başlattı, ancak daha sonra askıya alındı.

Emekçi köylülerin uzun süre tepkilerine neden olan diğer bir olay da, eski başbakan Tibiyo Taka Ngwane’ye ait bir şirketin, şeker kamışı üreticilerinin topraklarına el koyması ve insanları oradan zorla göçertmesi.

Son yıllarda hızlı özelleştirmelerle halk daha da yoksunlaştırıldı, yüzbinlerce emekçi açlık sınırında yaşar hale getirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close