DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Syriza’nın ‘bölgesel gelişme’ konferansı Selanik’te protesto ediliyor

Çipras’ın da katılacağı ‘bölgesel gelişme’ ‘üretimde yeniden yapılanma’ konferansı 3 gün sürecek

HABER MERKEZİ- Syriza hükümetinin düzenlediği, başşehri Selanik olarak bilinen ve 13 bölgeden oluşan „Merkez Mekadonya“ için „gelişim ve yeniden yapılanma“ konferansı Selanik’te sendikalar ve emekçiler tarafından protesto ediliyor.

Bugün başlayan ve 3 gün sürecek olan konferans toplantıları boyunca kentte protesto gösterileri düzenlenecek. Protestoların en büyüğü, Çipras’ın da katılıp konuşma yapacağı Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

„İdcommunism.com“un bildirdiğine göre, bir çok sendikanın ortak çağrısıyla yapılacak protestoların adı, konferansın içeriğine ve sloganına (Regional Development) karşıt şekilde „Development Fiesta“ olarak belirlendi.

Konferans ‘Mekadonya Yunan’dır’ kampanyasının bir parçası

Yunanistan ile Makedonya Cumhuriyeti’yle devam eden ve son aylarda yine tırmandırılan isim krizi hükümet tarafından milliyetçiliği körüklemenin ve durulmayan sınıf mücadelesini saptırmanın bir aracı olarak kullanılıyor.

Yunanistan, Yugoslavya’nın dağılmasından sonra kurulan devletin adına Makedonya denmesini kabul etmiyor. Geçtiğimiz haftalarda başkent Atina’da ve Selanik’te yüzbinlerce kişinin katıldığı “Makedonya Yunan’dır” sloganlarıyla kitlesel gösteriler düzenlendi.

Yunanistan, Makedonya’nın Yunanistan’a ait olduğunu söyleyerek uluslararası planda çeşitli girişimlerde bulundu. Neo-nazi partisi olarak bilinen mecliste milletvekili de bulunan Altın Şafak partisi, bölgede bu propaganda temelinde örgütlenmelere girişti. Kilisenin de desteğini alarak çok sayıda gösteriler ve kampanyalar yürüttü.

Makedonya aslında büyük coğrafik bir bölgeye verilen ad ve 1913 yılında imzalanan Bükreş Anlaşmasıyla yüzde 51’i Yunanistan, yüzde 39’u Sırbistan, yüzde 9.5’i Bulgaristan ve yüzde 0.5’i Arnavutluk’a ait olmak üzere ve bu dört ülke arasında paylaşıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close