Manşet

T. Kaya için Frankfurt’ta açlık grevi

Almanya’nın Frankfurt kentinde 3 günlük dönüşümlü açlık grevi bugün başlatıldı

HABER MERKEZİ– ATİF (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu ) , YDG ( Yeni Demokratik Gençlik) ve Yeni Kadın Hessen örgütlülükleri yaptıkları çağrı ile Yunanistan’da tutsak olanTurgut Kaya ile dayanışma amaçlı açlık grevi eylemi yapılacağını duyurdu.

Frankfurt’ta bugün (Çarşamba günü) saat 9’dan itibaren 3 günlük süre ile dönüşümlü açlık grevinde olunacağı belirtilen açıklamada 49 gündür açlık grevinde olan tutsak Turgut Kaya’nın “Bir an önce serbest kalması için duyarlı kamuoyuna da eyleme destek verme” çağrısı yapıldı.

Çağrıda;

„Yunanistan ‚ın Orestea kasabasında Şubat ayında tutuklanan Turgut KAYA‘ nın sağlık durumu her geçen gün kritikleşmektedir. Atina’daki Koridallos hapishanesinde tutuklu bulunan KAYA, sağlığının kötüye gitmesi sebebiyle hastaneye kaldırılmış durumdadır. 30 Mayıs ‚ta görülen mahkemesinde T.C. faşizmine iade kararı çıkartılmış, 31 Mayıs tarihinden itibaren, mahkemenin bu hukuk dışı kararını protesto amacıyla da açlık grevine başlamıştır.
Yunan Devleti, bırakalım Turgut KAYA ‚yı serbest bırakmayı, hukuksuzluklarına, insan hakkı ihlallerine her geçen gün bir yenisini eklemektedir. Görüşüne gelen aile yakınlarına çıplak aramayı dayatan Yunan makamları, KAYA‘ nın her gün hücre hücre yok olmasına da seyirci kalmaktadır. Keyfî gerekçelerle iltica başvurusu için yapılan görüşmeye dahi götürülmeyen KAYA, Yunan makamlarının oyalama taktikleri sonucu iltica işlemlerini de hızlandırmaktan özellikle kaçmaktadır.

Ama sol- sosyalist görünümlü Syriza hükümetinin tüm engelleme ve oyalamalarına rağmen dayanışmamızın ve Turgut KAYA’nın devrimci iradesinin kazanacağını biliyoruz. Çünkü haklıyız, çünkü güçlüyüz ve bu gücümüzü de çelikten devrimci iradeden ve bu çeliğe su verenlerden alıyoruz.

Tüm duyarlı kamuoyunu da devrimci irade Turgut KAYA ‚ nın hakkı mücadelesinin yanında yer almaya, çeliğe su taşımaya çağırıyoruz.“ denildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close