Manşet

Taksicilerin ölüm kalım mücadelesi

Almanya’da taksiciler, Mytaxi (Mercedes), Uber gibi tekellerin önünü açacak olan yeni yasaya karşı çıkıyor

HABER MERKEZİ– Stuttgart şehrinde Taksiciler yeni çıkacak olan liberalleşme yasasına karşı büyük konvoy oluşturdular. Konvoyun ilk durağı, bu yasadan en çok yararlanacak olan Mercedes’in Bad Cannstatt ana kapısıydı. Ardından tren garı, Theodor Heuss Caddesi gibi ana arterlerden gecerek sehir merkezinde tur attılar. Son durak olan Schlossplatz’da 400’ün üzerinde taksici miting yaptı.

‘Taxizentrale’ ve ‘Taxi Verband’

„Stuttgart Taxi Verband“ (100’den fazla üye) ve „Taxizentrale“ (800’e yakın üyesi olan kooperatif) yönetim kurulu üyeleri birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda, Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer’in yasayı insanlara yanlış tanıttığı ve taksicileri dinlemeden çıkarmak istediği; söz konusu dijital sistemin ve elektro arabaların taksicilerde de olduğu; yaşlı ve hastaları yıllardır taksicilerin taşıdığı; zaten zor koşularda saatlerce çalıştıkları; çıkacak yasanın Almanya çapında 250 bin insanı olumsuz etkileyeceği; taksicilerde fiyatların sabit ama Uber gibi firmalarda sürekli değişken olduğu; taksicilerin sınavdan ve sağlık kontrolünden geçtikleri; bu işe yıllarını verdikleri; belediyelere bağlı resmi ve kamusal bir taşımacılık hizmeti olduğuna deginildi.almanya taksiciler

Berlin’de taksiciler havaalimanını felç ederken, Hamburg, Düsseldorf ve Köln başta olmak üzere, 30’dan fazla sehir taksicilerin eylemine sahne oldu. Federal Ulaştırma Bakanı Anderas Scheuer’in liberalleştirme planı, yolcu taşıma yasalarında temel bir değişikliği öngörüyor.

Uber gibi küresel dijital korsan taksi şirketleri, rüşvet, lobicilik ve benzeri yöntemlerle burjuva hükümetlere istediği yasaları bu şekilde çıkartıyorlar.

Mytaxi (Mercedes), Uber vb. tekellerin önünü açacak olan yeni uygulama, taksicilikten ekmek yiyenler için ölüm kalım meselesine dönüşmüş durumda.

Stuttgart Alınteri

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close