Manşet

Taşdemir’i Türkiye’ye iade eden Norveç protesto ediliyor

Kürt kadın aktivisti Gülizar Taşdemir’i Türkiye’ye teslim edilmesi, Almanya’da, İsveç’te, Norveç’te protesto edildi

HABER MERKEZİ– Norveç’in Gülizar Taşdemir’i uluslararası hukuku hiçe sayarak Türk devletine teslim etmesi Avrupa’da düzenlenen eylemlerle protesto ediliyor.

Berlin

Berlin’de bugün saat 16.00’da Norveç Büyükelçiliği önünde yapılan protesto eylemi, NAV-DEM Berlin ve DEST-DAN Kadın Meclisi tarafından organize edildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda Norveç’in kendi halkına, Kürtlere ve de insanlığa hangi kirli pazarlıklar neticesinde böylesi insanlık dışı bir iş yaptığının hesabını vermesi gerektiği de belirtildi.

Eylem, “Gülizar’a özgürlük”, “Jin, jiyan, azadi” sloganlarıyla sona erdi.

gülüzar taşdemir protesto

Stockholm

Norveç, İsveç’in başkenti Stockholm’deki büyükelçiliği önünde düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi.

Amara Kürt Kadın Meclisi ve Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısı üzerine Norveç Büyükelçiliği binası önünde saat 14.00’de bir araya gelen eylemciler, Taşdemir’in fotoğraflarını taşıdı, Norveç’i kınayan sloganlar attı.

Gösteride konuşma yapan İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Ferah Bozcalı, ağır sağlık sorunları bulunan Taşdemir’in iltica talebini reddedip Türk devletine teslim eden Norveç’i sığınmacıların haklarını güvence altına alan Birleşmiş Milletler’in sözleşmelerini ihlal etmekle suçladı.

Gösteriye katılan bir grup kadın, Norveç Büyükelçiliği yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Kadınlar, Norveç’in tutumunu kınadıklarını ve Taşdemir ve siyasi sığınmacıların gönderilmesinin Norveç’in altına imza attığı anlaşmalara aykırı olduğunu belirtti ve protesto mektubunu yetkililere verdi.

Norveç Büyükelçiliği binası önüne siyah bir çelengin bırakıldığı gösteride, “Utan Norveç” ve “Katil Erdoğan, iki yüzlü Norveç” sloganları atıldı.

gülizar taşdemir protesto

Oslo

Yine bugün saat 11.00’e Norveç Dışişleri Bakanlığı önünde bir araya gelen protestocular Taşdemir’in Türk devletine teslim edilmesini kınadı. Eyleme Norveç Kadın Hareketi Kvinnenfronten ve antifaşist Motmakten örgütü de katıldı.

Norveç Kürt gençlik örgütü Ungkurd adına yapılan bir konuşmada, Taşdemir’in can güvenliğinden Norveç’in sorumlu olduğunu belirterek, sınırdışının kabul edilemez bir insan hakları ihlali olduğunu kaydetti.

gülüzar taşdemir protesto

Kaynak: ANF

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close