KADIN

Köln’de 8 Mart

köln kadınAlmanya‘nın Köln kentinde Mücadeleci Kadınlar İttifakı’nın (Kämpfenich Frauen Bündnis) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için organize ettiği eylem vardı.

Ağırlıklı olarak göçmenlerin yaşadığı Mülheim Wiener Platz semtinde saat 12:00’de başlayan miting dünya kadınları için bestelenen şarkının söylenmesi ile başladı. Devrim sosyalizm ve özgürlük mücadelesine ölümsüzleşen kadınlar için yapılan saygı duruşundan sonra Almanca ve Türkçe “Bu yıl 8 Mart’a nasıl bir konjonktürde girdik” içerikli konuşmalar yapıldı:

Dünya çapında kadınlar için iç açıcı olmayan bir 8 Mart’ta yine alanlardayız. Kadınlar için özgürlüklerin olduğu yanılsamasının olduğu Avrupa’da kadınların aynı işi yaptıkları halde daha düşük ücret almaları başta olmak üzere cinsel taciz, erkek şiddetine maruz kalarak öldürülmek de dahil birçok sorunla karşı karşıya.

 

“Kobane ve Kürdistan başta olmak üzere kadınların ön saflarda oldukları direnişlerin çıtasının da yüksek olduğu, bu bayrağı ileri taşımak gerektiği“ içerikli konuşmalar yapıldı. Mülheim Bahnhof’a, oradan tekrar Wiener Platz’a gelinen yürüyüşte yol boyunca “Jin Jiyan Azadi!”, “Yaşasın 8 Mart!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Biz buradayız, sesimizi yükseltiyoruz, çünkü geleceğimizi çalmak istiyorlar!”, “Biz buradayız, sesimizi doğanın katledilmesine karşı yükseltiyoruz!”, “Buradayız, sesimizi sınıf mücadelesi için yükseltiyoruz!” sloganları atıldı.

Yeniden gelinen Wiener Platz’da devrimci türkülerin söylenmesi ve çekilen halaylarla eylem sonlandırıldı.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close