DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Thyssenkrupp patronları IG-Metall’i ikna etmeye çalışıyor

Almanya’da 2 bin işçiyi sokağa atmaya hazırlanan çelik tekeli sendikaya “taahhüt” teklifinde bulundu

HABER MERKEZİ– Thyssenkrupp patronları Almanya’da 2 bin işçiyi işten çıkaracağını duyurmasının ardından gelen tepkileri yumuşatmak için IG-Metall sendikasını ikna etmeye çalışıyor.

Alman çelik tekeli Thyssenkrupp, Hindistan merkezli Tata Steel ile “Avrupa’daki faaliyetleri birleştirme” konusunda vardığı anlaşma çerçevesinde “iş ve yatırım konularında atılacak adımlarla ilgili işçilere taahhüt teklifinde” bulundu.

Patronlardan gelen teklifi basınla paylaşan Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaleti IG Metall başkanı Knut Giesler -teklifin detaylarına dair bilgi vermezken- taleplerinin “iş, tesis ve yatırımlar için 10 yıllık teminat” olduğunu açıkladı. Teklifin detaylarının Salı günü yapılacak görüşmede konuşulacağı bildirildi.

Thyssenkrupp patronları, Hintli çelik tekeli Tata ile birleşme planlarını hayata geçirmek için Almanya’daki 2 bin emekçiyi işten atmayı planladığını (Eylül ayında) duyurmuştu.

Tekellerin bu planına tepki gösteren işçiler, 22 Eylül’de Duisburg, Essen kentleri başta olmak üzere çevre illerden Bochum kentindeki Thyssenkrupp işletmesinin önünde eylem yapmışlardı.

Tata ile birleşen Alman çelik tekeli böylece sektörde Avrupa’nın en büyük ikinci üreticisi konumuna erişiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close