DÜNYAManşet

Trump yönetiminin göçmen politikasına tepkiler büyüyor

Sınırda göçmen aileleriyle çocuklarının ayrılarak toplama kamplarına konması 30 Haziran’da ülke çapında protesto edilecek

HABER MERKEZİ– ABD yönetiminin “Sınırda sıfır tolerans” uygulamasıyla göçmen aileleriyle çocuklarının ayrılarak farklı toplama kamplarına konması 30 Haziran’da ülke çapında yapılacak gösterilerle protesto edilecek.

Protesto gösterilerinin en büyüğü Washington DC’de Lafayette Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Eş zamanlı olarak diğer pek çok şehirde de eylemler düzenlenecek.

Gözyaşları içinde göçmen çocuklarının ailelerinden ayrılarak tel örgülerle çevrili kafes gibi mekanlarda tutuluyor olması14 Haziran’da değişik şehirlerde protesto edilmişti.

sınırda sıfır tolerans

Geçtiğimiz aylarda başlatılan “sınırda sıfır tolerans” uygulamasıyla “yasa dışı” Meksikalı göçmenler toplama kampalarına konulduğu gibi binlerce çocuk ailelerinden ayrı yerlerde tutuluyor. Yetişkin gömenler gözaltına alınarak “cezai kovuşturma” riski ile karşı karşıya kalıyor, sözümona “cezai kovuşturmaya tabi tutulmayan” çocuklar ise ailelerinden koparılarak Çocuklar Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği “bakımevleri”ne gönderiliyor.

Microsof çalışanları protesto mektubu yayınladı

Microsoft çalışanları şirketin mesaj panosuna gönderdikleri açık mektupta, Trump yönetiminin gömenlere yönelik saldırgan uygulamalarını protesto etti. Şirketten “Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza” bürosu ile işbirliğine son vermesini, yapay zeka ve veri toplama yazılımlarını içeren 19,4 milyon dolarlık anlaşmanın iptal edilmesini talep etti.

İç Güvenlik Bakanı Meksika lokantasından kovuldu

İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen bir Meksika lokantasında yemek yemek isterken protestolarla karşılaştı.

Başkent Washington’da Beyaz Saray’ın yanındaki bir Meksika lokantasına giden Nielsen, uğradığı protesto üzerine mekandan ayrıldı.

Lokantaya gelen göstericiler, “Eğer çocuklar huzur içinde yemek yiyemiyorsa, sen de yiyemezsin” diye bağırdı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close