DÜNYAManşet

“Tüm sokağa çıkma yasağı ihlalleri isyana varıyor.”

ABD’de Daunte Wright adlı siyah gencin öldürülmesini protesto edenlerden 40 kişinin gözaltına alınması açıklaması aslında tüm dünya burjuva devletlerin isyan korkusunu açık ediyor.

“Tüm sokağa çıkma yasağı ihlalleri isyana varıyor.” ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Brooklyn Center kentinde Daunte Wright adlı siyah gencin polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından cinayeti protesto edenlerden 40 kişi, sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği bahanesiyle gözaltına alındı.

Bu kez polis yetkilileri aslında dünya devletlerinin duygularına tercüman olan gayet “açık sözlü” bir açıklama yaptılar. “Tüm sokağa çıkma yasağı ihlalleri isyana varıyor.” diyerek sokağa çıkma yasaklarının mantığını da özetlediler.

Polis memuru Kim Potter cinayetten yargılanacak.

“İsyana varan protestolar” sonucu katliamcı polis gözaltına alındı ve cinayetten yargılanacağı basına yansıtıldı. Washington Bölgesi Başsavcısı Pete Orput, Potter’ın 2. dereceden insan öldürme suçlaması ile bugün Minnesota Ceza Tutuklama Bürosu polisleri tarafından gözaltına alındığını duyurdu. Hennepin Bölge cezaevinde tutulan Potter’ın hakim karşısına çıkmak için sırasını beklediğini açıkladı.

İsyana değil nereye varmasını bekliyordunuz?

Siyah 20 yaşındaki Daunte Wright’ın 11 Nisan’da polis çevirmesi sırasında vurularak öldürülmesini protesto edenler ile polis arasında çıkan çatışma sonrası acil sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Wright, Minneapolis’in kuzeyindeki Brooklyn Center beldesindeki Orchard Bulvarı’nda durdurulmuş, gözaltı işlemi sırasında kaçmaya çalıştığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülmüştü.
Wright’ın polis kurşunuyla öldürülmesinin duyulmasının ardından halk sokaklara dökülerek katliamı protesto etmiş, kentteki eylemler akşam da devam etmişti.

ABD’de davası halen devam eden, George Floyd’u gözaltına alınırken öldürülmesinden bu yana kaçıncı Floyd vakası yaşandı? Tam da bu anlamda ne kadar kitlesel ve militan olursa olsun devlet katliamları karşısında sürekliliği olmayan eylemlerle “Nefes alamamaya” devam edeceğimiz gerçeği duruyor karşımızda.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close