İŞÇİ SINIFIManşet

Uber sürücülerinden ‘daha iyi çalışma koşulları’ için grev

Grev, ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Güney Amerika’da belli başlı şehirlerde gerçekleştiriliyor

HABER MERKEZİ– Son yıllarda hızla büyüyen ve yüksek karlar devşiren Uber gibi ulaşım tekellerinin, kısa sürede bu noktaya gelmelerinin ardında, burjuva hükümetlerin desteği yanında kendi çalışanlarını azami sömürüye maruz bıraktığı gerçeği daha net ortaya çıkıyor.

Uber gibi şerketlerde çalışan sürücüler, geçimini sağlayabilmek için haftada 70-80 saate kadar işe koşuluyor; en temel sendikal haklardan bile yoksun bırakmak için patronlar tarafından işçi statüsünde değil, „sözleşmeli“ ya da „yüklenici“ olarak istihdam ediliyor.

ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Güney Amerika’da Uber sürücüleri, bugün greve gittiler. Grevciler daha iyi çalışma koşulları ve daha yüksek ücret talep ediyor.

ABD merkezli ulaşım tekeli Uber çalışanları, Birleşik Krallık saatiyle 07:00 ve 16:00 saatleri arasında ülkenin Londra, Birmingham, Nottingham ve Glasgow bölgelerinde iş bırakırken, ABD’nin New York kentinde Uber hizmetlerine ABD saatiyle 07:00-09:00 arasında erişim sağlanamadığı belirtilirken, Uber çalışanları Los Angeles ve San Diego kentlerinde de 24 saatlik greve çıktı.

ABD genelinde ayrıca Chicago, Philadelphia, Boston, Atalnta ve Washington’da da Uber hizmetlerinin kesintiye uğradığı ve Uber’in yanında benzer taleplerle bir diğer ulaşım hizmeti Lyft’in de greve gideceği belirtildi.

Uber’in 10 milyar dolar fon elde etmeyi amaçladığı halka arzı (IPO) öncesi yapılan eylemlerle ilgili Birleşik Krallık Bağımsız İşçiler Sendikası (Independent Workers Union of Great Britain / IWGB) özel sürücüler departmanı sekreteri Yaseen Aslam şu değerlendirmeyi yaptı:

“Birkaç yatırımcı, çok düşük maaşlarla çalışan sürücülerin haklarını sömürerek çok zengin olacak. Bugün, şirketin çalışanlarına yeterli maaş ödemeleri ve yönetimin Uber’in yasal olmayan eylemlerine müdahale etmeleri için buradayız.”

Uber gibi küresel dijital korsan taksi şirketleri, rüşvet, lobicilik ve benzeri yöntemlerle burjuva hükümetlere istediği yasaları çıkartarak hızla büyüdü. Buna karşılık, taksiciler bunların hükümetler tarafından kayrılmasını protesto etmek için bir çok ülkede defalarca kontak kapattı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close