GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Ücret eşitsizliği nedeniyle Bautzner Senf’te beş günlük grev

Bautzner Senf çalışanları, ücretlerinin Batı Almanya’daki ücret seviyesine çıkarılması talebiyle Pazartesi gününden bu yana grevde

Bautzner Senf firmasında Pazartesi günü beş günlük bir grev başladı. Yemek-lezzet-restoranlar sendikası (Nahrung-Genuss-Gaststätte, NGG), Bautzen’deki tahıl pazarında düzenlediği mitingle sabah saatlerinde grevi başlattı.

„Bautzner Senf und Feinkost GmbH“nin ait olduğu Develey şirketi, “Sabah vardiyasından sadece birkaç çalışan greve katıldığı için üretimimiz devam ediyor” sözlerini kullanirken, NGG sendikası, „neredeyse tüm işgücünün greve katıldığını“ belirtti.

Sendika doğu-batı ücret eşitlemesi çağrısı yapıyor. Çalışanlar, şirketten ücret farklılıklarını azaltma konusunda adım atmasını istiyor.

Patronun son teklifi mevcut ücret farklılıklarının 2025 yılına kadar devam etmesi yönünde. Sendika, ücret ve maaşları Eylül 2022’ye kadar ayda 310 euro artırmayı önerirken, Develey, „ücretlerin ayarlanması sendika tarafından talep edilen zaman diliminden yalnızca bir kaç ay gecikmeli olacak“ iddiasında.

NGG’ye göre, Batı Almanya’daki Develey Group bünyesindeki diğer şirketlerle olan ücret farkı ayda 940 euroya kadar çıkıyor. Sendika, şirketin taviz vermemesi halinde grevi Cuma gününe kadar sürdürmeyi planlıyor. Bautzner Senf’te 55 kişi çalışıyor. Haziran ayında şirkette 24 saatlik bir uyarı grevi yapılmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close