DÜNYA

Venezuela’da Chavezciler ‘sildi süpürdü’

Eyalet seçimlerinde, 23 bölgenin 17’sinde Chavezciler kazandı

HABER MERKEZİ– Latin Amerika ülkesi Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun partisi Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV), Pazar günü düzenlenen eyalet seçimlerinde 23 bölgenin 17’sinde oyların çoğunu kazandı.

Hugo Chavez’in partisi olan PSUV, ülkedeki eyalet valilerini seçmek üzere yapılan seçimde zafer ilan etti. Resmi sonuçlar henüz açıklanmasa da 18 milyon seçmenin yüzde 61’inin sandık başına gittiği belirtiliyor.

Maduro: “Chavezcilik yaşıyor, kazanıyor ve sokakta…”

Devlet başkanı Maduro, “Ülkedeki yönetimlerin yüzde 75’ini kazandık. Chavezcilik yaşıyor, kazanıyor ve sokakta”sözleriyle seçim zaferi ilan ederken sağ muhalefet, kamu yayınlarının PSUV propagandası yaptığını bu nedenle adil bir seçim olmadığını savunuyor. Resmi kanalda yaptığı açıklamada PSUV başkanı Diosdado Cabello, bu yıl içinde sağ muhalefetin organize ettiği sokak eylemlerine atıfta bulunarak “Halk şiddet aracını ellerinden aldı. Venezuela halkı adeta siyasi bir eğitim sergiledi” dedi.

Öte yandan MUD’un seçimi kazandığı bölgelerin üçünün Kolombiya sınırında olması da dikkat çekti. TeleSur’un haberine göre, bölgenin paramiliter oluşumlara ev sahipliği yapabilme ihtimalinin olduğu yorumunu yaptı.

Alınteri.net

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close