DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Yangında ölen onlar, evlerinden atılan yine onlar!

Pekin yönetimi, emekçilerin kaldığı barınaklarda çıkan (17 göçmenin öldüğü) yangını fırsat bilerek zorla toplu tahliyeye başladı

HABER MERKEZİ- Pekin kent yönetimi, kentin “düşük gelirli” (çoğunlukla göçmen emekçilerin barındığı) bölgelerinde 40 gün süreceğini ilan ettiği zorla toplu tahliye sürecini başlattı.

“Kentsel dönüşüm” kapsamındaki saldırı, Güney Pekin’de, 18 Kasım’da, emekçilerin kaldığı sanayi bölgesinde çıkan yangında 17’si göçmen 19 işçinin hayatını kaybetmesinden sonra başlatıldı.

Belediye yetkilileri, yangından hemen sonra, kentteki fabrikalarda, restoranlarda, mağazalarda çalışan milyonlarca göçmen (Pekinli olmayan!) işçinin barındığı “yasa dışı” yapıları tasfiye edeceğini duyurmuştu. “Yasa dışı” denilen yapılar arasında olup ta kapatılan bazı mağazaların ve işletmelerin olduğu da söyleniyor.

Yangın bahane oldu

İşçilerin hayatını kaybettiği 18 Kasım!daki yangın bahaneden başka bir şey değil. Pekin yönetimi çok daha önceleri “kent nüfusunun yüzde 15 azaltılacağı yönünde” bir planlama yapacağının sinyallerini vermişti. (Bunun 2 milyondan fazla emekçinin yerlerinden edileceği anlamına geldiği ifade ediliyor)

Kapitalizmin iç diyalektiğinin sonucu olarak uzak kırsal bölgelerden Pekin’e gelen emekçiler kentin sınırlarına doğru itilmek, “fazlalık” olarak görülenler ise tümden barınamaz hale getirilip yine göçe zorlanmak isteniyor. Neoliberalizmden aşina olduğumuz “kentsel dönüşüm” saldırısının tipik bir örneği söz konusu.

Eşitsiz gelişen (ve emekçilerin sömürüsü üzerinde yükselen) kapitalizmin dengesiz kentleşmesinin faturası yine emekçilere kesiliyor!

Nitekim, Pekin’de zor kullanılarak kitlesel bir şekilde evlerinden çıkarılan binlerce emekçinin, hiç bir alternatif çözüm getirilmeksizin bu kadar kısa bir sürede sokağa atılıyor olmaları büyük bir tepki de çekiyor. Çin’de yüzün üzerinde akademisyen ve yazar bir bildiri yayınlayarak bu durumu protesto ettiler.

Emekçiler o denli hızlıca dışarıya atılıyorlar ki, polis evleri mühürlemeden önce yanlarına çok az eşya alabiliyorlar!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close