MAKALELER

Yapay ciltte devrim!

http://biol1114.okstate.edu/study_guides/labs/lab4/Pics/Artificial%20hand%20copy.jpgBilim dünyası bir ilke daha imza attı. İnsan cildine en yakın özellikler taşıyan yapay cilt geliştirildi.

Fantastik filmlere konu olan yapay deri düşüncesi bilimsel çalışmalarla gerçeğe dönüştü. Amerikan Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insan cildine yakın esneklik ve hassasiyete sahip yapay deri üretmeyi başardı. olarak üretilen, ultra ince kauçuk bir film tabakası üzerine yerleştirilen mini elektroçiplere sahip sentetik cilt, bir kelebeğin yüzeyine konmasını hissedebilecek hassasiyete sahip.

Böylece yapay cilt üzerine uygulanan basıncı, elektrik sinyallerine dönüştürmeyi başaran araştırmacılar, şimdi de bu cildin, insansı algılayışa kavuşup tepki geliştirebilmesi yönünde çalışmalar yapıyor.Bunun için de, insanın sinir sistemi ve beyni ile yeni buluş arasında bağlantılar kurulmaya çalışılıyor.

Yapay deri ilk aşamada, IPod ve IPhone gibi dokunmatik teknolojinin kullanıldığı alanlarda denenecek.Robot teknolojisinde de çığır açması beklenen buluşun, geliştirilerek engelli ve cildi hasarlı kişilere umut olması bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close