DÜNYA

Yemen’de işkence merkezleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’in güneyinde gizli işkence hapishaneleri kurduğu söyleniyor.

yemen gizli hapishane

HABER MERKEZİ- Suudi Arabistan öncülüğünde 2 yıldır vekalet savaşının sürdüğü Yemen’de gizli hapishaneler olduğu ve buranın işkence merkezi olarak kullanıldığı bilgisi ajanslarda yer aldı.

Yemen hükümeti ise, “Husilerden alınan bölgelerde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen güçlerin denetiminde gizli hapishaneler bulunduğu ve buralarda insan haklarının ihlal edildiği yönündeki iddiaların araştırılması için ortak komite kurulduğunu“ duyurdu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 22 Haziran’da yayınladığı raporda, “BAE’nin, güvenlik operasyonları sırasında onlarca kişiyi zorla kaybetme ve keyfi gözaltında tutma gibi uygulamalar gerçekleştiren Yemen güçlerine destek verdiğini” belirtmişti.

“BAE, görünürde El-Kaide ya da DEAŞ gibi örgütlerin Yemen’deki kollarıyla mücadele eden bu güçlere finans, silah ve eğitim desteği veriyor.” denilen raporda, “BAE yönetiminde resmi olmayan iki gözaltı merkezinin olduğu, buradaki yetkililerin, haklarında serbest bırakılma kararı çıkmasına rağmen alıkonulanların gözaltı sürecini devam ettirdiği” kaydedildi.

Bu gözaltı merkezlerinde tutulanların zorla kaybedildiği, önemli isimlerin yurt dışına götürüldüğü aktarılan raporda, Aden ve Hadramevt kentlerinde geçen yıl 4’ü çocuk 49 kişinin keyfi olarak gözaltına alındığı ve zorla kaybedildiği, bunlardan en az 38’inin BAE’nin desteklediği güçler tarafından alıkonulduğu belirtildi.

İşkence merkezleri gibi kullanılan bu hapishanelerin sayısının 18 olduğu ve ABD’li askerlerin de işkencelerde hazır bulunduğu gelen biligiler arasında.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close