DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Yeni Delhi’de 150 bin tarım çalışanı Parlamento Caddesine sel gibi aktı

Hindistan’ın değişik eyaletlerinden gelen emekçi köylüler ve tarım işçileri ‘temel haklar ve asgari ücret’ için yürüdü

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın değişik eyaletlerinden Yeni Delhi’ye gelen onbinlerce tarım çalışanı, hükümetin „Halk karşıtı“ politikalarını protesto etmek için Parlamento Caddesine doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Daha iyi ücret, daha fazla istihdam, İş Kanunu’nda emek lehine değişiklikler yapılması ve ürettikleri tarımsal ürünler için daha yüksek fiyat gibi taleplerle Hindistan Parlamentosu’na doğru yürüyüşe geçen 150 bin kişi, devlet tarafından işletilen şirketlerin özelleştirilmesine son verilmesini istedi.

„RT.com“da yer alan habere göre, Hindistan Komünist Partisi (Marksist)’nin kolaylaştırıcılığında sendikalar tarafından düzenlenen yürüyüşte emekçi köylüler, yıllarca tarım sektöründe çalışanları yoksullaştıran politikalardan dolayı hükümete tepki gösterdi.

„Tüm Hindistan Tarım Çalışanları“ sendikasının sekreteri Vijoo Krishnan „Başbakan Narendra Modi hükümetinin birçok söz vererek iktidara geldiğini ancak halkına ihanet ettiğini“ belirtti.

Krishnan, “Onlar işçi sınıfı için daha iyi bir yaşam sağlayacaklarını söylediler. Bu, hükümete ve yalnızca şirket yanlısı olan politikalarına karşı bir öfke gösterisi. Partide ya da sendikalarda henüz örgütlü olmayanların katılımı da yüksek” dedi.

Protestocuların taleplerinden birisi aylık asgari ücretin 18 bin Rs (250 Amerikan doları) olarak belirlenip -tüm tarım işçilerinin kapsayacak şekilde- kurala bağlanması.

hindistan tatım çalışanları protestosu hindistan köylü ve işçi yürüyüşü

yeni delhi de dav protesto

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close