DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Yunanistan’da genel grev: Emekçiler alanlarda

Yunanistan’da bütçede yapılan kesintiler ve neoliberal çalışma reformlarına karşı genel grev kapitalist hayatı felç etti

HABER MERKEZİ– Yunanistan’da kamu ve özel sektör emekçilerinin, hükümeti emperyalist kreditörlerle “kemer sıkma” konusunda yaptığı anlaşmayı protesto etmek üzere genel greve gitmesi kapitalist hayatı felç etti. Emekçiler alanlara çıktı.

yunanistan genel grev

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin (PAME), ücretler ve maaşlardaki kesintilerin durdurulması, işsizliğin önüne geçilmesi, sağlık, sosyal sigortalar ve eğitim alanlarında bütçenin artırılması gibi taleplerle genel grev çağrısı yapmışlardı.

Greve bakanlıklardaki memurlar, sağlık emekçileri, öğretmenler, gazeteciler, noterler, avukatlar, ulaşım emekçileri ve daha bir çok sektörden işçiler katılıyor.

Bugün ülkede, doktorların işbaşı yapmaması sebebiyle, hastanelerin sadece acil servisleri hizmet verirken, ilk ve orta seviyede okullar kapalı olacak. Sivil Havacılık Kurumu’nun (YPA) greve katılması sebebiyle birçok uçuşta iptal ve gecikmeler yaşanırken, greve giden Yunanistan Denizciler Federasyonu (PNO) gemi seferlerinin 24 saat boyunca durdurulmasına sebep oldu.

Ayrıca, Yunanistan Devlet Demiryolları (OSE) çalışanlarının işbaşı yapmaması nedeniyle banliyö tren seferleri durduruldu. Öte yandan, gazetecilerin de greve katılmasıyla, televizyonlarda haber yayınları iptal edilirken, yarın gazeteler basılmayacak.

Şu saatlerde binlerce işçinin katıldığı yürüyüşler devam ediyor

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close