DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Yunanistan’da meclis önünde militan protesto

Yunanistan’da, hükümetin emperyalistlerle yaptığı „kemer sıkma önlemleri“ne ilişkin yapılan anlaşmayı protesto eden işçi ve emekçiler Atina’da adeta parlamentoyu kuşattı.

HABER MERKEZİ- Yunanistan’da, hükümetin emperyalistlerle yaptığı “ilave kemer sıkma önlemlerine ilişkin anlaşmayı” protesto eden kamu ve özel sektörde çalışan emekçiler başkent Atina’da gösteri yaptı.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonunun (GSEE) çağrısıyla Sintagma Meydanı’nda gerçekleştirilen protesto eylemi devam ederken akşam saatlerinde  göstericiler polislere molotofkokteyli atarak meclisi ablukaya aldı.

Polisle çatışan göstericiler meclis binası önünde bulunan nöbetçi kulübesini ateşe verirken, polis göz yaşartıcı gaz kullanarak saldırdı.

Mecliste “üçüncü kurtarma programı kapsamında ilave kemer sıkma tedbirleri içeren torba yasa tasarısı”yla ilgili tartışmaların sürdüğü sırada meydana gelen olaylarda eylemciler iktidardaki SYRIZA’nın posterlerini yaktı. Gözaltıların olduğu bildirildi.

Yunanistan’da hükümetin emperyalist dayatmalara boyun eğip hazırladığı, emeklilik maaşlarını düşürme, vergileri artırma, toplu işten çıkarma gibi emekçilerin ekonomik ve sosyal haklarını bir kez daha budamayı içeren yasa tasarısının bu gece parlamentoda onaylandığı bildirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close