DÜNYAManşet

Yunanistan:Yangının sorumlusu sermayedir

HABER MERKEZİ- Yunanistan’da yayın yapan ANTARSYA, bir açıklama yayımlayarak, ülkedeki yangınların sorumlusu sermayedir dedi.

Yunanistan’daki sosyalist örgütlerin ittifakı olan ANTARSYA, bir açıklama yayımlayarak, ülkedeki yangınların sorumlusu olarak spekülasyon peşindeki sermayeyi ve kemer sıkmacı hükümeti gösterdi. Yunanistan’ın NATO’da en fazla silahlanma harcaması yapan ikinci ülke olduğu, ancak halkını yangınlardan koruyamadığı vurgulandı.

Yunan hükümetlerinin dış borç ödemeleri, bütçe fazlası ve askeri harcamalar nedeniyle, itfaiye gibi sosyal hizmetlere kaynak ayırmadığı ifade edildi. İtfaiye servisinin daraldığı ve yetersiz ekipman kullandığı, orman müdürlüğü kapatıldığı için de önleyici tedbirler alınmadığı söylendi.

Bundan birkaç ay önce de, bölgeyi vuran sel afeti nedeniyle onlarca insanın hayatını kaybettiği belirtilirken, spekülasyon nedeniyle derelere ve kıyılara inşaat yapılması yüzünden insanların yangından kaçış yollarının kapandığı vurgulandı.

Toplumsal muhalefet afet bölgesindeki halkla dayanışmaya çağrıldı ve hükümete yönelik şu talepler öne sürüldü:

*Felaketin tüm mağdurları derhal, tamamen tazmin edilsin; böylece tüm sakinlerin, bölgeye gözünü dikmiş çıkar çevrelerine karşı kendini koruması sağlansın.
*Yanan alanlardaki arazilerin inşaata açılmasına karşı önlem alınsın, sermaye ve müteahhit çevrelerine karşı bu alanlar korunsun.
*İtfaiyenin yeniden organizasyonu için derhal tedbirler alınsın. İtfaiyede kitlesel işe alımlar yapılsın. Ekipmanlar, özellikle de araçlar yenilensin. Orman müdürlüğü yeniden kurulsun.
*Kışın tekrar sellere kurban vermemek için derhal koruma tedbirleri alınsın.
*Kaynaklar itfaiye ve sosyal ihtiyaçlara harcansın; bütçe fazlaları ve silahlanmaya değil – dış borç silinsin!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close