DÜNYAManşet

Yüzlerce silahlı kişi ‘çevreyi koruma kurumları’na saldırdı

Altın madencilerinin yüzlerce silahlı adamı Amazonas eyaletindeki “çevreyi koruma kurumları”na saldırdı

HABER MERKEZİ– Brezilya’nın Amazon bölgesindeki “Çevre Koruma Ajansı” (IBAMA) ve “Biyolojik Çeşitliliğin Korunması Enstitüsü” binalarına yüzlerce silahlı kişi tarafından saldırı düzenlendi.

Saldırıda binaların bir kısmıyla birlikte araba ve diğer araçların da alev aldığı ve yangının 5 saat kadar sürdüğü bildirildi.

Telesurtv.net’in aktardığına göre, saldırganların, Madeira Nehri’nin çamurlu tabanından altın çıkarmak için kullanılan tekneleri ele geçiren yerel yetkililere karşı misilleme yapmak isteyen “yasadışı” altın madencileri olduğu düşünülüyor.

IBAMA başkanı Jose Leland Barroso Brezilya gazetesine “bu barbarca bir saldırı, terör eylemi, Brezilya devletine karşı meydan okumadır ve uygun tepki alacaklarını umuyoruz. Ofislerimize ateş açabilirler ancak çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Saldırı, Amazonların“koruma altındaki” geniş alanlarında faaliyet gösteren ve yerli topluluklara ait toprakları hedef alan binlerce “küçük ölçekli yasadışı” altın madencileri ile federal kurumlar arasındaki son dönemde artan gerilimin devamı.

Aslında, Devlet Başkanı Michel Temer, maden şirketlerine kıyak yapmak için, geniş bir alanı kaplayan RENCA rezervini “yasal ve ticari” madenciliğe açmak için Ağustos ayında bir kararname imzalamıştı. Ama mahkeme, gelen toplumsal ve uluslararası tepkiler üzerine kararnameyi iptal etmişti.

Eylül başında “yasadışı” madenciler Peru ile sınırı olan Vale do Javari topraklarında yaşayan yerli topluluk Warikama Cinci’ye mensup 18-21 kişiyi katletmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close