DÜNYAManşet

Zimbabwe: Avukatlardan ‘Adalet için yürüyüş’

14 Ocak’tan bu yana yapılan protestolarda 1000’den fazla kişi tutuklandı, 12 kişi katledildi

HABER MERKEZİ– Zimbabwe’de 150’den fazla avukat, “Adalet için yürüyüş” düzenledi. Avukatlar Salı günü Harare’deki Anayasa Mahkemesi’ne yürüdü.

Telesur’un aktardığına göre, avukatlar Yargı ve Hukuk sisteminin restore edilmesi, Anayasa’ya uyulması ve insan haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu. Eylemde, protestoculara yönelik gerçek kurşunlarla saldıran polisin orantısız şiddeti, ev baskınları, çok sayıda hukuksuzca yapılan tutuklamalar, tutuklananlardan haber alınmasını engelleyici tutumlar eleştirildi.

Zimbabwe’de sendikalar konfederasyonu ZCTU’nun çağrısıyla 14 Ocak’ta başlamak üzere 3 günlük genel greve gidilmiş, protestlar genişleyerek Cumhurbaşkanı Emmerson Mnangagwa’ya karşı daha geniş bir harekete dönüşmüştü.

Akaryakıta getirilen yüzde 150’lik zammın tetiklediği protestolarda polis saldırıları sonucu 1000’den fazla kişi tutuklanmış, 12 kişi katledilmişti.

Emmerson Mnangagwa ve hükümetinin krizi bahane ederek akaryakıt fiyatlarını yükseltmesi, gıda, sağlık gibi alanlara yansıyan çarpan etkisiyle hayat pahalılığını artırıyor. Yüzde 80’i aşan işsizliğin olduğu ülkede bu durum halkın öfkesine yol açıyor.

Zimbabve 10 yıldır bir ekonomik krizden diğerine savruluyor. Bir ABD dolarının 35 katrilyon Zimbabve doları seviyesine gelmesinin ardından, ülke kendi para birimini terk ederek yabancı para birimlerini kullanmaya başladı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close