DÜNYAManşet

Katalanlar 5 gündür sokaklarda

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da halk beş gündür, Yüksek Mahkeme’nin Katalan bağımsızlıkçılara yönelik mahkumiyetini protesto ediyor.

HABER MERKEZİ– İspanya Yüksek Mahkemesi’nin dokuz Katalan lidere dokuz yıldan 13 yıla kadar hapis cezaları vermesinin ardından Katalonya özerk bölgesinde başlayan protestolar büyüyor. Katalonya bayrakları taşıyan eylemciler “bağımsızlık” ve “siyasi tutuklulara özgürlük” sloganları eşliğinde Barcelona sokaklarında yürüdü. Beş gündür süren eylemler çerçevesinde bugün işçiler de greve gitti.

On binlerce kişinin katıldığı eylem nedeniyle Barcelona’da ana caddeler trafiğe kapatıldı. Tren ve metro seferleri yavaşlatılırken Sagrada Familia Katedrali güvenlik önlemleri çerçevesinde ziyarete açılmadı.

Eylemlerin beşinci gününde İspanya ile Fransa arasındaki karayolu her iki yönden bloke edilmiş durumda.

Bölgenin başkenti Barselona’da Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece şiddetli protesto eylemleri devam etti.

İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska, Katalonya’da 97 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Öte yandan yerel kaynaklara göre sadece Çarşamba günkü eylemlerde en az 96 kişi yaralandı.

12 yönetici, 2017’de bağımsızlık referandumu düzenlemekten yargılanıyorlardı. 1 Ekim 2017’de referandum yapılmış, aynı yıl 27 Ekim’de Katalonya Parlamentosu bağımsızlık ilan etmişti. Referandum sırasında saldırgan bir tutum srgileyen Madrid yönetimi, bağımsızlık referandumu ardından Katalonya yönetimine el koymuştu. Daha sonra yapılan seçimlerde yeniden bağımsızlıçı partiler özerk bölge hükümetinin başına geçmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close