Manşet

Berlin’de on binlerce kişi Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i andı

HABER MERKEZİ-15 Ocak 1919’da Berlin’de katledilen Almanya işçi sınıfının önderleri Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg, bugün Berlin’de on binlerce insanın katıldığı gösteri ve törenle anıldı.

Katledilişlerinin üzerinden 99 yıl geçmesine rağmen Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg’un on binler tarafından anılmaya devam edilmesi, bıraktıkları sosyalizm ideali ve mücadele mirasının güçlü bir şekilde devam ettiğinin göstergesi olmayı sürdürüyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sabahın erken saatlerinde ilk olarak Frankfurter Tor’de bir araya gelen binlerce insan, ellerinde savaşa, sömürüye ve ırkçılığa karşı pankart ve dövizlerle Sosyalistler Mezarlığı’na kadar yürüdü.

1996’dan bu yana aralıksız olarak yapılan anma gösterisi ve etkinliğinde bu yıl da savaşa ve militarizme karşı mücadele mesajları öne çıktı.

Sol Parti, DKP, MLPD gibi partilerin yanı sıra Türkiye ve Kürdistan kökenli örgüt ve dernekler de eylemde pankartlarıyla katıldı. Yürüyüş sırasında yasaklı Öcalan posterleri ve Kürt bayraklarının taşındığını bahane eden polis, iki kez eyleme saldırdı. Kitle, müdahaleye sloganlarla yanıt verdi.

Sosyalistler Mezarlığı’nda yapılan anma töreninde, Almanya’nın ve Avrupa’nın değişik kentlerinden anmaya katılan on binlerce insan da ellerindeki karanfilleri, Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg anısına mezarlığa bıraktı. Sol Parti Eş Başkanları Katja Kipping ve Bernd Riexinger ve Meclis Grubu Eş Başkanları Sahra Wagenknecht ve Dietmar Bartsch çelenk bırakanlar arasındaydı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close