Manşet

HDP’li belediyelerin kayyım yoluyla gaspı Avrupa’da da protesto ediliyor

Bir çok Avrupa kentinde Türkiyeli, Kürdistanlı ve yerel grupların katıldığı protesto eylemleri devam ediyor

HABER MERKEZİ– HDP’li belediyelerin kayyım yoluyla gaspına yönelik Avrupa kentlerindeki protesto eylemleri devam ediyor.

Köln

Amed, Mardin ve Van belediyelerine kayyım atanmasına yönelik protesto eylemleri Almanya’nın Köln kentinde bugün de devam etti. Eylem Saat 18.00’de Merkez Tren Garı karşısındaki meydanda başladı. Eyleme Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları, AvEG-Kon, HDK, ADHK, ATİK ve çeşitli Alman gruplardan katılım oldu.

Eylemde konuşan Fed Med Eşsözcüsü Engin Sever, AKP MHP ittifakının Kürt halkının iradesini gasp ederek çözümsüzlüğü tırmandırdığına dikkat çekti. Buna karşı Kürt halkının bulunduğu her yerde direnişi yükselteceğini söyledi. Sever, Cumartesi günü Düsseldorf’ta yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaparak konuşmasını noktaladı. Köln Hauptbahnhof önünde eylemler Hafta boyu devam edecek. Cumartesi günü ise Düsseldorf’ta NRW eyaleti çapında yürüyüş düzenlenecek.

Marsilya

Fransa’nın Marsilya kentindeki protesto eylemleri de bugün devam etti. Marsilya AB Temsilciliği önünde bir araya gelen eylemciler, AKP/MHP blokunun Kürt belediyelerini gasp etmesini protesto etti.

Temsilciliğin duvarına “Katil Erdoğan” ve “Kürt halkının mücadelesi Erdoğan’ı yenecek” pankartı asıldı.

Basel

İsviçre’nin Basel kentinde Merkez Tren Garı içerisinde İsviçreli, Türkiyeli, Kürdistanlı örgüt ve gruplar kayyım yoluyla yapılan hak gaspını protesto etti.

Sık sık sloganların atıldığı eylemde İsviçre Sosyalist Parti (SP) Basel Kanton Milletvekili Mustafa Atıcı bir konuşma yaparak “AKP, Erdoğan faşist rejimi tarafından Kürt illerindeki bu anti demokratik uygulama karşısında ben ve partim Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olacağız” diyen Atıcı şunları söyledi: “Amed, Van ve Mardin kentlerine kayyum atanmasının hiç bir hukuki dayanağı yoktur. Alınandan bu kararı kınıyorum.” dedi.

Berlin

Avrupa’nın birçok kentinde olduğu gibi Almanya’nın başkenti Berlin’de de protesto gösterisi düzenlendi.

“Yaşasın demokratik kurtuluş ve özgür yaşam” ve “İrademe dokunma” dövizlerinin açıldığı gösteriye yaklaşık 500 kişi katıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close