DÜNYAGENÇLİKManşet

61 üniversitede grev devam ederken öğrencilerin de desteğini alıyor

Birleşik Krallık’ta ekonomik-sosyal hak gasplarına karşı 4 hafta önce başlayan grevi destekleyen öğrenciler rektörlüğü işgal ettiler

HABER MERKEZİ– Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da 61 üniversitede grev bu hafta da devam ediyor.

birleşik krallık üni grev

 

UCU sendikası bugün yaptığı açıklamada, grevin zoruyla masaya oturmayı kabul etmek zorunda kalan üniversite yönetimlerinin getirdiği teklifi kabul etmediklerini, bu nedenle grevin sürdürüleceğini bildirdi.

Akademisyenlerin, eğitim emekçilerinin, üniversitede çalışan diğer işçilerin 28 Şubat’ta başlattıkları ve 4 haftaya yayılan grevin bu haftaki etabında 5 gün boyunca ders yapılmayacak.

Öğrenciler destek için işgaller yapıyor

Üniverstelerde haftalardır süren grev boyunca öğrenciler eğitimcilere destek için çeşitli üniversitelerde işgal eylemleri gerçekleştitdiler.

Son olarak dün İngiltere’deki Reading Üniversitesi Rektörlüğü öğrenciler tarafından işgal edildi.

ingiltere grev işgal

Counterfire.org’un aktardığına göre, öğrenciler „Öğretmenlerimizin ekonomik-sosyal haklarını koruma mücadeleleri bizim harçlara karşı mücadelemizle ortaktır. Hedeflerimiz aynıdır“ şeklinde açıklama yaptılar.

Tarihi grev dalgası emeklilikte planlanan kesintilere karşı başladı

Emeklilik yasasında yapılmak istenen değişiklikle, akademisyenler, eğitmenler ve üniversitelerde çalışan işçiler, emekli olduktan sonra yıllık ortalama 10 bin sterlinlik bir kesintiye uğrayacaklar.

Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da on binlerce akademisyen ve üniversite emekçisi, emeklilik haklarına dönük bu saldırıyı püskürtmek için ilk etapta 4 haftaya yayılan toplam 14 günlük grev planladılar. Grev günlerinde yürüyüşler ve protesto gösterileri düzenlediler. 1 Mart’ta binlerce eğitimci Londra’da Parlamento binasına yürüdüler.

Grevciler, öğrencilerden ve Avrupa’daki meslekdaşlarından büyük destek görüyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close