DÜNYA

DAİŞ üyesi MİT ajanı çıktı

Almanya’nın Düsseldorf kent merkezine yönelik saldırı hazırlığı içerisindeyken yakalanan 4 DAİŞ üyesinden biri olan Salah A.’nın MİT ajanı olduğu ortaya çıktı.

daiş mit ajanı

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Düsseldorf kent merkezine yönelik saldırı hazırlığı içerisindeyken yakalanan 4 DAİŞ üyesinden biri olan Salah A.’nın MİT ajanı olduğu ortaya çıktı.

ANF‘de yer alan habere göre Alman polisine ifade veren Salah A. 2014 yılında Suriye’den Türkiye’ye geçtikten sonra MİT için çalışmaya başladığını söyledi.

2016 yılının Haziran ayında Almanya’nın belli başlı gündemlerinden biri olmuştu. DAİŞ üyesi iki intihar eylemcisi Düsseldorf kentinin işlek caddelerinden olan Heinrich-Heine Bulvarı’nda kendilerini havaya uçurmayı, diğeri ise bulvardaki yayaları silahlar ve patlayıcılarla öldürmeyi planlamışlardı.

Fakat Alman polisi saldırı hazırlığı içerisinde olan bu DAİŞ hücresine operasyon yapmış ve Kuzey Ren Vestfalya, Brandenburg ve Baden-Württenberg’de üç Suriye vatandaşını gözaltına almıştı. Soruşturma ile ilgili Salah A. ismindeki dördüncü kişi de Fransa’da yakalanıp Almanya’ya teslim edilmişti.

DER SPİEGEL İFADENİN AYRINTILARINI YAYINLADI

Bu 4 DAİŞ’li 5 Temmuz’dan itibaren Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. DAİŞ’çilerin duruşması öncesinde Almanya’nın önde gelen haftalık haber dergilerinden Der Spiegel yarın çıkacak olan yeni sayısında, söz konusu DAİŞ’çilerden Salah A.’nın verdiği ifadeden bazı bölümlere yer verdi.

Derginin haberine göre Salah A. ifadesinde soruşturma ekibine kendisiyle birlikte yakalananlardan Hamza C. ile birlikte 2014 yılının Mayıs ayında Türkiye’ye geçtiğini söyledi. Salah A. devamla Alman soruşturma birimine şu bilgileri verdi:

“Türkiye’ye geçtikten sonra gizli olarak Türk istihbaratı ile birlikte çalıştım. Verdiğim bilgilerle Türk polisi operasyonlar yaptı ve 50’ye yakın DAİŞ üyesini gözaltına aldı. Ayrıca aralarında ABD konsolosluğunun da olduğu birçok hedefe yönelik saldırının yapılmasını engelledim.”

FEDERAL SAVCILIĞA GÖRE DAİŞ’Çİ DOĞRULARI SÖYLÜYOR

Salah A. daha sonra mülteci olarak bir bot ile Yunanistan’a, oradan da Almanya’ya gelip sığınma talebinde bulunmuş. Kendisine yönelik hazırlanan soruşturma dosyasında devamla şu bilgiler yer alıyor:

“Salah A.’nın Almanya’ya geldikten sonra Düsseldorf’ta terör saldırısını gerçekleştirecek hücreyi hazırladığı ve Facebook üzerinden Suriye’deki DAİŞ merkezine ‘Eylem için her şey hazır, bundan sonrası Allah’a kalmış’ şeklinde bir mesaj yazdı.”

Soruşturma dosyasına ulaşan Der Spiegel dergisi “Soruşturmayı yürüten Federal Başsavcılık Salah A.’nın doğruları söylediğini düşünüyor” bilgisini verdi. Zira Salah A.’nın verdiği bilgiler ve hikâyesi soruşturmanın özünü oluşturuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close