GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: 20 binin üzerinde AT&T işçisi greve çıktı

ABD’nin en önemli GSM operatörü ve iletişim şirketi AT&T güne geniş çaplı bir grevle uyandı

HABER MERKEZİ- ABD’nin güneyinde 9 eyalette 20 binin üzerinde AT&T işçisi greve çıktı.

ABD’nin en önemli GSM operatörü ve iletişim şirketi AT&T patronları ile sendika arasında bir süredir müzakereler sürdürülüyordu. Toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması sonucu bugünden itibaren greve gidildi.

Yerel basının aktardığına göre, İletişim Çalışanları Sendikası (Communications Workers of America – CWA), AT&T yönetiminin görüşmelerde sendikaya ve işçilere gereken saygıyı göstermediğini, görüşmelere karar alma yetkisi olmayan kişileri temsilci olarak gönderdiğini, bu saygısız tutumdan kaynaklı olarak grevin gündeme geldiğini açıkladı. Sendika tarafından yapılan açıklamada bu durum “eylemimiz ücretlerle ya da diğer haklarla ilgili değil, işçilere yapılan saygısızlıkla ilgili” şeklinde ifade edildi.

Daha önce, 2017 Mart’ında 20 bin civarında AT&T işçisi çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle greve çıkmıştı. Sendika o zaman AT&T’nin „çalışanlarını uzmanlık alanları dışındaki konularda da çalışmaya zorladığını, bu yöntemle işçi maliyetlerini düşürmeye çalıştığını ancak bunun çalışanların daha fazla mesai yapmak zorunda kalması, ailelerinden daha fazla uzak kalmaları ile sonuçlandığını ve üstelik potansiyel iş kazaları ya da sistem hataları oluşabildiğini“ belirterek bu nedenlerle grev yaptıklarını açıklamıştı..

2016 yılında da 36 bin işçi benzer taleplerle 44 gün boyunca grev yapmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close