DÜNYA

ABD, Almanya’daki üsse tonlarca kimyasal silah taşıyacak

Almanya’da ABD’nin 40 bin askeri ve 150’nin üzerinde askeri üssü var. Bunlardan biri “üssün kapasitesini genişletme“ girişimiyle gündemde.

germersheim askeri üssü

HABER MERKEZİ– ABD, daha ziyade araç ve ikmal deposu olarak kullandığı Germersheim’deki üssün kapasitesini genişletmek istiyor. Üssün bulunduğu Güneybatı Almanya’nın Pfalz bölgesinde yaşayan halk ise ABD Ordusu’nun tehlikeli kimyasal depolama tesisinin genişletilmesine karşı protestolar yapıyor.

Eğer bu adım başarılı olursa, bölgedeki ABD askeri varlığının en büyük deposu haline gelecek tesise, tonlarca tehlikeli kimyasal maddeler ve askeri birlikler taşınacak.

Germersheim üssü, yaklaşık 20.000 kişilik bir nüfusa sahip olan kentin eteklerinde yer almaktadır.

ABD askeri savunma lojistiği birimi, kent makamlarına izin başvurusunu yapmış durumda. Ancak, başvuruda, yalnızca zehirli kimyasalların ait olduğu sınıfı belirtmekte ve bu maddelerin gerçek isimleri gizli tutulmakta.

Bölge halkı “birçok madde daha az tehlikeli olarak sınıflandırılmış olsa bile, maddelerin tam olarak neler oldukları ve olası bir kaza ve temas durumunda nasıl tepki verecekleri henüz belli değil” diyor.

Örneğin, planlama başvurusunda listelenen çok zehirli maddelerin ikisi kadmiyum florür ve dimetil sülfattır. İkincisinin, I. Dünya Savaşı’nda kullanılan kimyasal bir silah olduğu söyleniyor.

Resmi makamlara itiraz hakları bulunan halk, projeye karşı dilekçe sunmak için 1000’den fazla imza toplamış durumda.

ABD, deponun kapasitesini 70 tondan 1.900 tona çıkarmak istiyor. Kimyasalların nakliyesinde tesise her gün yaklaşık 200 kamyon ulaşacak. Ölüm saçan zehirli maddelerle yüklü bu araçların yollarda dolaşacak olması halkı tedirgin ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close