DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD ve Peru’da öğretmenler eylemde

Eğitim emekçileri daha iyi çalışma koşulları ve öğrencileri için daha fazla bütçe talepleriyle mücadeleyi yükseltiyorlar

HABER MERKEZİ– Amerika’nın Oklahoma eyaletinde binlerce öğretmen beş gündür grevde. Eyaletin en büyük öğretmen sendikası, eğitimciler için gelecek üç yılda 10 bin dolarlık maaş zammıyla eyaletin eğitim fonunda 75 milyon dolarlık artış yapılmasını talep ediyor.

oklahoma öğretmenler grevi

Sendika, grev nedeniyle Oklahoma’da devlet okullarının 700 bin öğrencisinden 500 bininin derslerinin yapılamadığını bildirdi.

Grevdeki binlerce öğretmen eyaletin başkenti Oklahoma City’de yürüyüş yaptı. Amerikanın sesi haber sitesinin aktardığına göre, Oklahoma Eğitim Derneği Başkanı Alicia Priest, öğretmenlerden gösterilere daha çok sayıda katılarak meclis üyelerine harekete geçmeleri için baskı yapmalarını istedi.

Priest “Daha fazla görmezden gelinmeyeceğiz. Öğrencilerimizin hakettiği anlaşmayı alıncaya kadar gösterilere devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki eyelet yönetimi, Oklahoma’da son yıllarda vergileri arttırmadı. Cumhuriyetçi vali, geçen hafta öğretmen maaşlarında yüzde 15 ila 18 arasında artış öngören bir tasarıyı imzaladı, ancak birçok eğitimci bu rakamın çok düşük olduğu görüşünde.

Kentucky’nin başkenti Frankfort’ta da binlerce öğretmen grev nedeniyle sokaklardaydı. Bazı okullar bahar tatili için kapalıydı. Diğerleriyse öğretmenler greve katılabilsin diye dersleri iptal etti.

amerika öğretmenler grevi

Kentucky’deki Cumhuriyetçi eyalet meclisi üyeleri tarafından geçen hafta imzalanan bir emeklilik tasarısı, kamu çalışanlarının çoğu için emeklilik yardımlarını devam ettirirken öğretmenler için bu yardımları iptal ediyor. Meclis üyeleri bunun az fon ayrılan öğretmenlerin emeklilik sistemini iyileştirmek için gerekli olduğunu kaydediyor. Öğretmenler sendikasıysa tasarıyı kınayarak daha büyük protesto gösterileri düzenleyeceklerini açıkladı.

Öğretmenlerin mücadelesi yayılıyor

Şubat ayında Batı Virginia’da da benzer protesto gösterileri düzenlenmişti. Eyalet genelinde öğretmenler bir haftadan uzun süre işi bırakma eylemi yapmıştı. Eğitimciler bu gösterilerin sonunda talep ettikleri yüzde 5’lik maaş zammını almıştı.

Batı Virginia, Oklahoma ve Kentucky’den sonra Arizona eyaletinde de öğretmenler benzer taleplerle greve çıktılar.

Arizona’da geçen hafta eğitimciler eğitim kaynaklarının arttırılması talebiyle protesto gösterileri düzenlemişlerdi.

Pazartesi günü birçok Arizonalı öğretmen okula kırmızı giysilerle giderek Oklahoma ve Kentucky’deki meslektaşlarına destek verdi.

Peru’da öğretmenler ülke çapında greve hazırlanıyor

Dün Peru’nun bazı kentlerinde 24 saatlik grev yapan öğretmenler 14 Nisan’da ülke çapında greve çıkmaya hazırlanıyor.

Daha iyi çalışma koşulları ve daha yüksek ücret talep eden öğretmenler aynı zamanda eğitim bütçesinde yüzde 6 oranında artış yapılmasını istiyorlar.

peru öğretmenler grevi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close