GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

ABD’de otomotiv işçileri sendikaya grev çağrısı yapma yetkisi verdi

Ford, GM ve Fiat Chrysler fabrikalarında çalışan yaklaşık 160 bin işçinin ezici çoğunluğu ‘grev’ dedi

HABER MERKEZİ– ABD’de yaklaşık 160 bin otomotiv işçisini ilgilendiren toplu sözleşme dönemine girilirken, işçilerin ezici çoğunluğu „grev“ dedi.

„The Detroit News“de yer alan habere göre, Detroit bölgesinde bulunan Fiat Chrysler’in (FCA) Warren Kamyon montaj fabrikasındaki otomotiv işçileri, oylama yaparak Birleşik Otomotiv İşçileri (UAW) sendikasına, 4 yıllık toplu sözleşmeleri 14 Eylül’de sona erdiğinde -patronlarla bir anlaşma sağlanamazsa- grev çağrısı yapma yetkisi verdi. Günlerce süren oylamaların sonucunda işçilerin yüzde 96’sı „greve evet“ dedi.

Birçok büyük fabrikadaki oylama sonuçları, greve çıkmaya neredeyse oybirliğiyle destek verildiğini gösteriyor.

Öte yandan işçiler, onlarca yıldır patronlarla gizlice anlaşan ve şirket yanlısı toplu sözleşmeleri imzalama karşılığında milyonlarca dolar rüşvet alan UAW sendikası gerçekliğiyle karşı karşıyalar. Sendika yöneticilerinin yolsuzluk yaptıkları, rüşvetleri cebe indirdikleri açığa çıkmış, haklarında soruşturmalar yürütülmüştü.

Bu yılki müzakereler, yaklaşık 160 bin otomotiv işçisinin ücret ve sosyal haklarını belirleyecek. Mevcut sözleşmeler 14 Eylül’de sona eriyor, yeni müzakere sürecinin ise çetin geçmesi bekleniyor.

Zira, işçiler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarına karşı tepkililer ve otomotiv patronları “küresel durgunluk” koşullarında, “emek maliyetleri”ni azaltmak ve yeni elektrikli, kendi kendini yöneten teknolojilere egemen olmak için küresel bir yeniden yapılanma sürecine girdiler.

GM’nin patronları ise, Michigan ve Ohio’daki büyük montaj tesisleri de dahil olmak üzere 4 ABD tesisini kapatma planlarının olduğunu duyurmuştu. Bu, 14 bin işçinin işinden olabileceği anlamına geliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close