DÜNYAManşet

ABD’de protestolar: Teksas’ta bir eylemci öldürüldü

Seattle’da ve ülkenin diğer bölgelerinde Portland’da süren ırkçılık karşıtı eylemlere destek amacıyla binlerce kişi yeniden sokağa çıktı

Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde aralıksız devam eden ırkçılık karşıtı gösterilere destek vermek amacıyla Seattle şehrinde toplanan göstericilere polis göz yaşartıcı gaz bombalarıyla saldırdı. Çıkan çatışmalar sırasında protestocular çevredeki bazı binaların camlarını kırdı ve ateş yaktı. Basına yansıyan haberlere göre 21 polis yaralanırken 45 protestocu gözaltına alındı.

Teksas’ta bir eylemci öldürüldü

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Teksas eyaletindeki Austin şehrinde de “Siyahların Hayatı Değerlidir” yürüyüşünde protestosunda bir protestocu hayatını kaybetti. Polis, hayatını kaybeden kişinin omzunda tüfek olduğunu, bir araca yaklaştığı sırada başka bir kişinin kendisini vurup öldürdüğünü belirtti. Silahını ateşleyerek protestocuyu öldüren kişinin tutuklandığı açıklandı.

Portland’ta protestolar hiç durmadı

Portland’da devam eden protestolar, son dönemde etkisi azalan ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protestoların yeniden alevlenmesine yol açtı.

ABD Başkanı Donald Trump, Portland’a eylemleri bastırmak için federal polisi göndereceğini açıklamış, yerel yetkililer ve eyalet yöneticileri buna itiraz etmişti. Ancak ABD yönetimi kararından vazgeçmedi. Bunun üzerine Portland’da federal polis ve göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Federal polis, kimlik ya da araç kartları olmadan arasına girdiği göstericileri zorla araçlara bindirerek geçerli bir gerekçe sunmadan gözaltına aldı. Kalabalıklara göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle saldırdı.

Seattle’da ve ülkenin diğer bölgelerinde Portland’da yaşananlara karşı, ırkçılık karşıtı eylem yapan protestoculara destek amacıyla binlerce kişi yeniden sokağa çıktı.

Seattle’daki gösterilerde protestocular “Federaller evinize dönün” ve “Polis devletinde yaşıyoruz” pankartları taşıdı. “Adalet yoksa barış da yok” sloganları attı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close