DÜNYAManşet

Strasbourg ve Hamburg’ta ırkçılık karşıtı eylemler

“Bir melez olmama rağmen kendimi hiç bir yere ait hissedemedim. Ne siyah, ne Arap, ne Fransız”

Strasbourg

Strasbourg’ta 14 Haziran 2020 saat: 14:00’de Kleber Meydanı’nda yüzlerce kişi ırkçılık karşıtı mitingte buluştu, “Adalet Yoksa Barış da Yok” dedi. “Antikapitalist Parti”nin organize ettiği mitinge, katılanların ezici çoğunluğunu gençler oluştururken, Sarı Yelekliler ve Türkiyeli devrimciler de katılım sağladı. İki saat süren eylem boyunca farklı ulustan gençler ırkçılığa karşı kendini ifade etti.

Mitingte söz alan bir genç hemşire, kendi özelinde yasadığı dışlanmayı “Bir melez olmama rağmen kendimi hiç bir yere ait hissedemedim. Ne siyah, ne Arap, ne Fransız. Rengimden dolayı kendimden utandığım, değiştirmek istediğim yanlarım oldu. Ama şimdi, bu sıralar bir siyahım. Artık kendi rengimden utanmıyorum ve çocuklarımın bunları yaşamayacakları bir dünya istiyorum. Şimdi bir şeyler yapmanın zamanı, ya şimdi ya hiç bir zaman” derken herkese duygulu anlar yaşattı.

Bir başkası; “Irkçılık sadece polis şiddetinde, yargı adaletsizliğinde, eğitim sisteminde aranmamalı. O, günlük yaşamımızın her hücresinde; ev ararken, iş ararken, arkadaşlıklar kurarken, her yerde. Öyle ki biz bile bu durumu kanıksayıp bunun normal bir durum gibi devam etmesine göz yumuyoruz. Bence bu sistemin içine işlemiş toplumsal bir sorun. Köklü bir değişime ve tedaviye ihtiyacımız var. Herkes bir şeyler söylüyor, okuduklarından yola çıkarak. Sistematik bir ırkçılık yok diyor. Siz nereden biliyorsunuz bizim neleri nasıl yaşadığımızı? Hiç siyah olmadınız ki! Elit biri, bir siyahın neleri nasıl yaşadığını nasıl bilebilir ve anlatabilir ki? Siyahların yaşamını siyahlardan okumalı” diyordu heyecanlı sesiyle.

Fransız bir genç, “Biz beyazlar diğerlerine göre daha şanslıyız ve bu şansımızı zayıf olanları korumak için kullanmalıyız, adaletsizliklere izin vermemeliyiz“ diyordu.

Eylemde söz alan Sarı Yeleklilerin Strasbourg sözcüsü ise, “Polis şiddetinin yeni olmadığını, kapitalist sistemin bir parçası olan polis şiddetinin eskiden beri sistematik olarak uygulandığına” dikkat çekerek ortak eylemlere çağrı yaptı.

Hamburg

Hamburg’Ta dün saat 14:00’den 16:00’ya kadar süren insan zinciri eylemi Hamburg Belediye binasından Steindamm’da bulunan otobüs garına kadar olan yaklaşık iki kilometre mesafede yollar kapatılarak gerçekleşti.

Yüzlerce insan, zincirde sıraya girerken, bir çok gösterici de kapatılan yollarda hazırladıkları dövizlerle destek sundu. Yoğunlukla ırkçılık karşıtı ve polis şiddetine karşı sloganların yazılı olduğu pankartlar öne çıkarken, ölüme terk edilen mülteciler için sınırların kaldırılması, virüsün değil kapitalizmin öldürücü olduğu, Alman hükümetinin tekellere değil halka yardım paketi vermesi gibi güncel gelişmelerle ilgili tepkiler ve talepler de vardı.

Saat 16:00’dan sonra ise yaklaşık 500 kişilik Afgan grup, ülkelerindeki çatışmalarda rol oynayan emperyalist ülkelerin ve terör örgütlerini finanse eden grupların protesto edildiği gösteri düzenledi. Afganistan’da yıllardır devam eden iç çatışmalarda sivil halkın öldürülmesine, cihatist grupların finanse edilmesine ve recmle kadınların katledilmesine tepkilerini dile getiren konuşmacılar, göç etmek zorunda kaldıkları ülkelerde Afrikalılar kadar faşist saldırılara maruz kaldıklarını ifade ettiler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close