DÜNYA

Adı konuldu

Batılı emperyalistlerin yerel faşist güçlerle Ukrayna’da gerçekleştirdikleri darbeyle birlikte Rusya’nın Kırım’dan sonra müdahale ettiği Donetsk’in adı konuldu.

küçük rusya

HABER MERKEZİ– Başta Almanya olmak üzere Batılı emperyalistlerin, 2014 yılında Ukrayna’daki Rus yanlısı Yanukoviç’i deviren faşist darbe sürecinin ardından Rusya’nın desteği ve müdahalesiyle tek taraflı olarak “bağımsızlık“ ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti, ‘Malorossiya’ (Küçük Rusya) adlı yeni bir ülke kurulduğunu açıkladı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandr Zaharçenko, üç yıldır devam eden “Ukrayna krizini çözmek amacıyla kurdukları yeni, bağımsız ülke Malorossiya’ya üç yıllık bir süreçte geçiş yapmayı planladıklarını“ belirtti.

Timofeyev, “Eski Ukrayna’nın temsilcileri olarak, Ukrayna’nın ardıl devleti olan Malorossiya’nın kurulduğunu ilan ediyoruz. Yeni ülkenin adı Malorossiya olacak, zira Ukrayna adı artık itibarını yitirdi. Donetsk, Malorossiya’nın başkenti olacak” ifadelerini kullandı.

Malorossiya anayasasının “devletin tarafsızlık statüsünü ve Rusya ile ilişkiler geliştirme politikasını vurgulayacağını“ kaydeden Timofeyev, “yeni ülkenin Rusya-Belarus Birlik Devleti’ne katılmayı hedefleyeceğinin ve aynı zamanda da egemenliğini koruyacağının“ altını çizdi.

Böylece bölgenin yeniden paylaşımında gelinen noktanın adı konulmuş oldu.

Emperyalist Bölüşüm sürecinin gelişimi

2014 yılında, Ukrayna’da iktidardaki Yanukoviç’in AB ile işbirliği anlaşmasını imzalamayı reddetmesi üzerine başta Almanya olmak üzere Batılı emperyalistler gerici-faşist bir darbe sürecinin düğmesine basmışlardı.

Şubat 2014’de, aylar süren darbeci eylemlerin ardından eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Kiev’i terk ederek Rusya’ya gitmişti.

Nisan ayında Rus yanlısı muhalifler Donestk ve Luhansk’ta hükümet binalarının kontrolünü aldılar. Darbeyle ele geçirilen Kiev yönetiminin saldırgan tutumu ise gerilimi artırdı. Daha sonra Rusya Mart ayında Ukrayna’ya bağlı olan Kırım’ı ilhak etti. Ardından Donetsk’in “bağımsızlık ilanı geldi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close