DÜNYAManşet

Afrin’i Sahiplenme Platformu: 27 Mart’ta Brüksel’e akalım..

Platformun yaptığı açıklamada ‘Afrin saldırısında NATO suç ortağıdır’ denildi

HABER MERKEZİ– Afrin’i Sahiplenme Platformu yazılı bir açıklama yaparak, Türk devletinin işgalci saldırılarına karşı 27 Mart’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’e çağrı yaptı:

“Faşist Türk devleti Efrîn işgalinde uluslararası güçlerin sundukları desteğin yanı sıra, NATO’nun tüm imkanlarını ve silahlarını kullanarak katliam yapmaktadır. Bu nedenle NATO halkımızın katliamında sorumludur. Türk devleti NATO’nun verdiği silahlarla Efrîn’i yakıp yıkmakta, çocukları, kadın ve yaşlıları vahşice katletmektedir. Efrîn işgalinden sonra şehre giren Türk askerleri, El Kaide, El Nusra ve IŞİD çeteleri ile birlikte sokak ortasında, evlerde, dükkanlarda, iş yerlerinde, kısacası önüne gelen herkese tüm dünyanın gözlerinin önünde vahşice işkence yapmaktadır. Yaptıkları talan ve vahşetin çekilmiş görüntülerini, yine bizzat kendileri yayımlayarak halkımıza karşı nasıl zulüm ettiklerini tüm dünyaya göstermektedirler.

‘NATO SUÇ ORTAĞI’

Dünyanın en önemli ve saygın televizyonlarında gösterilen bu talan ve vahşet görüntülerinden hiç kuşkusuz ki herkes bir biçimde sorumludur. Ama kullanılan araçlar, silah ve bombardıman uçakları NATO’ya aittir. Bu nedenle NATO bunun sorumluluğunu sırtında taşımakta ve en az Türk ordusu kadar da suçludur. NATO’nun emperyalizmin askeri gücü olarak halkların karşısına çıkan bir pakt olduğunu biliyoruz. İnsan haklarına ve evrensel değerlere uymuyorsanız, bari kendi yasalarınıza, kural ve hukukunuza uyun. Kürtler NATO gücüne karşı fiili olarak herhangi bir tehlike konumunda değildir. Bu nedenle NATO işgale karşı hiçbir şey yapmamakla direkt suçludur ve günahkardır. Bu duruşu ve onaylamasıyla IŞİD ile ortaklık halinde Kürtlere karşı katliam yapan Türk ordusunun suç ortağıdır.

Bizler Kürdistanlı, Türkiyeli, Belçikalı anti-faşist ve barış hareketleri ile birlikte Efrîn halkının sesi olmak için 27 Mart’ta Brüksel’de NATO’nun önünde olacağız.

Biz Avrupa’dan dört parçadaki Kürdistanlı kurumlar, örgütler, Türkiyeli devrimci, demokratlar, Asuriler-Süryaniler, Ermeniler, Aleviler, Êzidîler, Müslümanlar, Hıristiyanlar, kadın ve gençlik kurumlarının içinde yer aldığı 94 kurum ve örgüt olarak Efrîn’de yapılan soykırımı durdurun, diyerek Brüksel’de NATO’nun önünde haykıracağız.

‘HERKES İŞİNİ GÜCÜNÜ BIRAKIP YÜRÜYÜŞE GELMELİ’

Tüm platform bileşenlerimiz bu eylem için seferberlik ruhu ile çalışmalı ve herkesi bu eyleme katmayı temel görev olarak görmelidir. Başta Belçika’daki halklarımız olmak üzere tüm insanlarımıza çağrımız; bu katliamı durdurmak ve Efrin’i sahiplenmek için 27 Mart’ta işine, okuluna gitmeyerek o gün Brüksel’deki Efrîn direnişi ile bütünleşmek için Brüksel yürüyüşüne katılmalılar.

Belçika ve dünya kamuoyuna çağrımızdır:

NATO’nun kendi üyesi olan Türk devletinin Efrîn’de gerçekleştirdiği katliamı durdurmak için başta halklarımız olmak üzere tüm Belçikalı savaş karşıtlarını, barış yanlılarını, sendikaları, STÖ’leri, anti-faşistleri, siyasetçileri, kadın hareketlerini 27 Mart’ta yapacağımız Avrupa Merkezi yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz.”

27 Mart’taki yürüyüş ve miting saat 12.00’da Place Rogier Bruxelles’te başlayacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close