DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Alman Anayasa Mahkemesi patronlar lehine karar aldı

Almanya Anayasa Mahkemesi: Tek Tip İş Sözleşmesi Anayasaya aykırı değil.

alman mahkemesi

HABER MERKEZİ- Almanya Anayasa Mahkemesi Tek Tip İş Sözleşmesi yasasının “Anayasaya aykırı olmadığına ancak yasa koyucunun tek taraflı çıkarları engellemek için küçük sendikaların haklarını da göz önünde bulundurmasına“ karar verdi.

2015’de yürürlüğe giren Tek Tip Toplu İş Sözleşmesi Yasası, küçük sendikaların büyük işyerlerinde grev yapmalarını engellemek için çıkartılmıştı.

Buna göre söz konusu işyerindeki en büyük sendika tarafından işverenle yapılan sözleşme geçerli olacak.

Yasanın düzenlenme amacının “küçük ve belirli bir meslek grubunu temsil eden sendikaların grev yaparak, tekil çıkarları ön plana getirmelerini engellemek olarak“ belirlenmesi aslında kendini ele veriyor.

Patronlar böylece, işlerine yarayan sendikaları çoğunluk sendikası haline getirip görece emekten yana küçük sendikaların elini zayıflatabilecek. Bu nedenle, yasa, ileri sürüldüğü gibi TİS Birliği’ni sağlamaya yönelik değil, aksine grev hakkını sınırlamaya yönelik bir içeriğe sahip.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle aralarında Doktorlar Sendikası, Makinistler Sendikası GDL, Alman Gazeteciler Birliği olmak üzere bir çok küçük sendika Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close