GÖÇMEN EMEKÇİLERManşet

Alman kapitalizminin ‘nitelikli göçmen işçi’ iştahı

AB dışındaki ülkelerden vasıflı iş gücünün Almanya’ya gelmesini kolaylaştıracak yasa tasarısı meclisten geçti

HABER MERKEZİ- Savaşlardan, yoksulluk ve yoksunluktan kaçarak Avrupa coğrafyasına ulaşmaya çalışan göçmenlerin önüne bariyelerler örülmesinde baş rol oynayan, bu nedenle binlerce göçmenin denizlerde boğulup ölmesinin baş sorumlularından Alman emperyalizmi (ki, göçmenlerin kaçıp geldikleri vekalet savaşlarının kışkırtılmasının da sorumlularındandır), göçmen kitlesinin içinden vasıflı işgücünü çekip alma hedefiyle yeni bir adım attı.

Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden nitelikli iş gücünün ülkeye gelmesini kolaylaştıracak yasa tasarısı Almanya Federal Meclis’inde kabul edildi!

“Alman iş piyasasına yönelik göçü düzenlemeyi hedefleyen” yasa tasarısı Federal Meclisten 257’ye karşı 369 oyla geçti.

Gelecek yılın başında yürürlüğe girmesi planlanan yasa, AB’ye üye olmayan ülkelerden de nitelikli iş gücünün Almanya’ya gelmesinin yolunu açacak.

Yasaya göre, AB vatandaşı olmayan yabancılar yüksek okul veya mesleki eğitim diplomaları gibi mesleki yeterliliğe ve çalışma sözleşmesine sahip olduklarında Almanya’da kendi mesleklerinde çalışabilecek.

Yasada, AB dışındaki ülkelerde yaşayanların mesleki yeterliliğe sahip olmaları ve Almanca bilmeleri gibi kriterleri yerine getirmeleri durumunda en fazla 6 ay süreyle iş aramak için Almanya’ya giriş izninin verilmesi de yer alıyor. Bu süre için Almanya’ya gelenler geçimini kendileri karşılaması gerekiyor.

Alman kapitalizmi böylece, (geriye kalan on binlerce göçmene „size ihtiyacımız yok, ölün“ diyerek „ara eleman“ ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Federal Eyalet Temsilciler Meclisinden (Bundesrat) de geçmesi gereken yasanın 2020’nin başında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close