DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya: 250 işletmede 24 saatlik grevler yapılacak

Yaklaşık 4 milyon metal işçisini ilgilendiren TİS anlaşmazlıklarından dolayı başlayan uyarı grevleri bu hafta 24 saat şeklinde devam edecek

HABER MERKEZİ– Yaklaşık 4 milyon metal ve elektrik işçisini ilgilendiren TİS görüşmelerindeki anlaşmazlıklardan dolayı başlayan uyarı grevleri bu hafta 24 saatlik grevler şeklinde devam edecek.

IG Metall sendikası başkanı Joerg Hofmann bugün Bild gazetesine verdiği demeçte “hafta içinde 250 işletmede 24 saatlik grevler yapılacağını” duyurdu.

Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall, ücretlerde yüzde 6 artış gibi diğer taleplerin yanında haftalık çalışma saatlerinin, talep edildiği taktidrde 28 saate düşürülebilmesi için uyarı grevlerine başlamıştı.

Sendikanın talepleri

IG Metall, uyarı grevlerinin 24 saat yapılabilmesi, meslek yapan gençlerin kadroya alınması gibi taleplerin yanında ücretlerde yüzde 6’lık artış istiyor. Patronlar ise buna yüzde 2’lik artış teklifiyle yanıt verdi. Sonraki görüşme turlarında yüzde 3 ya da 4’te anlaşma sağlanacağı beklentisi var.

Ücretlerdeki artış konusunda orta noktada uzlaşmak ihtimalinden daha önemli olan konu haftalık çalışma saatlerinin ve bununla birleşik belirlenecek ücretlerin düzeyinin ne olacağı sorunu.

IG Metall ’28 saat’ talebinde tutarlı değil

IG Metall haftalık çalışma saatlerinin aşama aşama 28’e düşürülmesi talebini dillendiriyor. Fakat birincisi, bunu, işçinin isteğine bağlı yani bireysel olarak belirlenecek bir talep olarak ortaya atıyor. İkincisi, “2 yıllığına kadar” şeklinde sınırlandırıyor. Üçüncüsü “28 saatlik çalışma takvimine geçilmesi halinde bunun ücretlere yüzde yüz yansıtılmasına karşı çıkıyor; yani, çalışma saatleri düşürüldükçe ücretlerin de o ölçüde düşürülmesine karşı net ve kararlı bir tutum almıyor.

Sendikanın savunduğu haliyle çalışma saatlerinin “işçinin tercihine göre” ve “2 yıla kadar” düşürülmesi talebi “esnekliğe” kapıyı aralıyor. Oysa işçilerin kolektif bir hakkı olarak iş günlerinin kısaltılması talebi yükseltilmeli ve bu talep ücret gibi diğer hakların korunmasıyla birleşik formüle edilmeli. Yani “28 saatlik çalışma 35 saatlik ücret” gibi.

Çalışma saatlerinin azaltılması uygulaması beraberinde ücretlerde kayıpları de getirirse -ki sendikanın savunduğu şey bunu içeriyor- işçilerin kazanılmış haklarının bir biri ardına gasp edilmesinin önü açılmış olacaktır!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close